پیشگیری و درمان عفونت مسری کچلی قارچی در گاوها
پیشگیری و درمان عفونت مسری کچلی قارچی در گاوها

پیشگیری و درمان عفونت مسری کچلی قارچی در گاوها کچلی قارچی یک عفونت پوستی مسری بین انسان و گاو است که بر سرعت رشد و پوست دام اثر می گذارد، البته با اقداماتی موثر می توان  از آن جلوگیری کرد. به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از fwi، […]

پیشگیری و درمان عفونت مسری کچلی قارچی در گاوها

کچلی قارچی یک عفونت پوستی مسری بین انسان و گاو است که بر سرعت رشد و پوست دام اثر می گذارد، البته با اقداماتی موثر می توان  از آن جلوگیری کرد.

به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از fwi، کیت کوتلر، دکتر دامپزشک گروه اندل، به برخی سوالات پیرامون این عفونت پاسخ می دهد و دلایل ابتلا، علائم و درمان آن را توضیح می دهد.

کچلی قارچی چیست و به چه دلیل ایجاد می شود؟

کچلی قارچی یک بیماری پوستی است که معمولا از طریق  ترایکوفایتون وروکوزوم، قارچی که اسپور تشکیل می دهد، ایجاد می شود.

ظاهر کچلی قارچی به چه شکل است؟

معمولا گاوها بیش از همه حیوانات پرورشی تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند. حیواناتی که دچار این عفونت می شوند، معمولا ریزش مو به صورت دایره ای در آنها قابل مشاهده است و در محل ریزش، پوست کمی ضخیم، سخت، پوسته پوسته و طوسی رنگ می شود.

این نواحی معمولا شامل صورت، اطراف چشم و بالای شانه ها می شود. اگرچه، همه قسمت های بدن از جمله پستان نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد و نواحی متاثر حتی وسیع تر شود.

آیا این بیماری بر عملکرد دام نیز تاثیرگذار است؟

به طور کلی، اثر آن بر عملکرد دام بسیار کم است، اگرچه نواحی تحت تاثیر خارش دارند و مادامی که حیوان از این عفونت آزار می بیند، چیزی نمی خورد و از این رو بر عملکرد دام تاثیرگذار خواهد بود و به پوست آسیب بیشتری وارد می کند.

همچنین وجود زخم های بسیار در نتیجه کچلی قارچی در میان گاوها اغلب حاکی از وضعیت ضعیف آنها دارد.

این بیماری چگونه درمان می شود؟

درمان های موجود در خوراکی که سال های قبل در دسترس بود، دیگر وجود ندارند. شستشودهنده های کشنده قارچ که شامل ماده فعال انیل کونازول هستند و موارد مشابه دیگر در دسترس قرار دارند.

این شست و شودهنده ها فقط در محلی که استعمال می شوند، اثرگذار هستند و بیماری اغلب به نواحی درمان نشده پوست گسترش می یابد، بنابراین درمان از شواهد امر پیداست که چنین درمانی تاثیری ندارد.

عفونت کچلی قارچی به دلیل رشد ایمنی طبیعی و با در معرض UV خورشید قرار گرفتن، به خصوص در مواردی که شدت آن کمتر است، اغلب بهبود می یابد و نیازی به درمان ندارد.

چه مدت طول می کشد تا حیوان به شرایط قبل بازگردد؟

اگر حیوان درمان نشود، جراحات تا مدت زمان قابل توجهی باقی می ماند. حتی اگر قارچ عامل، درمان شود یا از بین برود، هفته ها یا شاید ماه ها طول می کشد تا موها دوباره رشد کنند و جراحات ناپدید شوند.

آیا این بیماری بین گاوها مسری است؟

بله. کچلی قارچی مسری است. قارچ عامل، اسپورهایی تولید می کند که در صورت تماس مستقیم می تواند از یک حیوان به حیوان دیگر گسترش یابد. به همین دلیل است که به اطراف چشم ها، جایی که با نواحی مشترکی از حیوانات دیگر به هنگام غذا خوردن تماس دارد، معمولا سرایت می کند.

اسپورها همچنین می توانند از طریق تماس غیرمستقیم از طریق حصارها و قسمت های ساختمانی گسترش یابند، از این رو، ایزوله کردن حیوانات تحت تاثیر برای جلوگیری از شیوع بیماری اغلب با شکست مواجه می شود.

کچلی قارچی به انسان نیز سرایت می کند؟

بله. کچلی قارچی واگیردار است و اغلب خودش را به صورت دایره های خشک و پوسته پوسته شده با حاشیه قرمز در نواحی که با لباس تماس دارند، نشان می دهد.

برای درمان این بیماری باید به داروساز رجوع شود اما اغلب کرم ضدقارچ  کلوتریمازول توصیه می شود.

آیا برای مقابله با این بیماری واکسنی وجود دارد؟

بله. واکسن Bovilis Ringvac گاوها را در برابر این بیماری حفاظت می کند و ریکاوری را تسریع می بخشد.

دو دوز واکسن، که حجم دوزها به سن حیوانات واکسینه شده بستگی دارد، تجویز می شود و تزریق درون ماهیچه ای با وقفه دو هفته ای بین دو دوز مورد استفاده می گیرد. سه هفته بعد از دوز دوم ایمنی در مقابل این بیماری عفونی حاصل می شود.

باید توجه داشت که رعایت بهداشت برای کاهش اسپورهای عفونی حیوانات مبتلا بسیار حائز اهمیت است.

باید سلامت دام و تغذیه مناسب آن مورد توجه قرار بگیرد تا ایمنی طبیعی دام بتواند در مقابل هرگونه چالش مقاومت کند.

منبع: https://www.fwi.co.uk