چالش بر سر شمار واحدهای تولیدی کردستان، زیان‌ده شدن صنعت دام و طیور، مشکلات مالی واحدهای تولیدی و بحران آب مهمترین مطالب مطرح شده نخبگان استان در نشست با نماینده ولی فقیه بود. به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه شب نشست هم اندیشی نخبگان و فعالان سیاسی و فرهنگی استان کردستان با نماینده ولی فقیه در […]

چالش بر سر شمار واحدهای تولیدی کردستان، زیان‌ده شدن صنعت دام و طیور، مشکلات مالی واحدهای تولیدی و بحران آب مهمترین مطالب مطرح شده نخبگان استان در نشست با نماینده ولی فقیه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه شب نشست هم اندیشی نخبگان و فعالان سیاسی و فرهنگی استان کردستان با نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد و در جریان این نشست شماری از حاضران به بیان دیدگاه های خود در بخش های مختلف پرداختند.

در این نشست که با حضور استاندار کردستان و معاونین وی همراه بود، فعالان بخش های صنعت، معدن، فرهنگ، ایثارگری و دینی به بیان دغدغه های خود پرداختند و ضمن اشاره به وضعیت استان از عدم توسعه نیافتگی کردستان گلایه کردند.

یوسف رستمی مدیر مرکز مطالعات راهبردی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان در این نشست با اشاره به ظرفیت های بالای استان گفت: متاسفانه در حال حاضر بهره وری در استان پائین است و به همین دلیل از ظرفیت ها و توان این استان به خوبی بهره برداری نمی شود.

وی با اشار به رکود شدید در واحدهای تولیدی و صنعتی در استان کردستان بیان کرد: متاسفانه در کنار این مهم خام فروشی معادن و همچنین نبود مدیریت مناسب باعث شده است که از تمامی استعداد و توان استان به خوبی بهره برداری نشود.

روحانیون با زبان روز با جوانان ارتباط برقرار کنند

ماموستا ذکریا حسینی به عنوان فعال حوزه دینی و مذهبی دیگر سخنران این نشست بود که وی نیز به بیان دلایل مختلف دوری جوانان از آموزه های دینی اشاره کرد و گفت: ما باید علما و روحانیون را به روز کرده و آنها با زبان امروزی با جوان ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: اگر ما برای جوان حرف نو و جدیدی نداشته باشیم و وی را جذب نکنیم در کوتاهترین زمان ممکن جذب جاه های دیگری می شود تا به جواب پرسش های خود برسد و در همین راستا لازم است که علما و روحانیون ما با زبان امروزی که دنیای اینترنت و فضای مجازی است با جوان صحبت کنند.

ماموستا حسینی گفت: امروز باید با زبان محبت با اقشار مختلف مردم به ویژه قشر جوان صحبت کرد و اگر اینگونه شود بخش زیادی از مشکلات فعلی از میان برداشته می شود.

محمد هادی فر مدیر عامل خبرگزاری کردپرس نیز در جریان برگزاری این نشست در سخنانی به لزوم گفتمان سازی برای رسیدن کردستان به توسعه اشاره کرد و افزود: متاسفانه با جابجایی قدرت در کشور شماری از نیروهای استان کردستان در حاشیه قرار می گیرند و این روند به هیچ عنوان به نفع استان نیست.

وی ادامه داد: امروز فرصت مناسبی است تا گفتمان توسعه کردستان به گفتمان غالب در جامعه تبدیل شود و در همین راستا باید از نیروهای توانمند برای نهادینه کردن این مهم استفاده شود.

هادی فر یادآور شد: آموزش و پرورش نیروی انسانی توانمند برای اداره کردن استان در آینده نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا کردستان با تکیه بر نیروی بومی و توانمند خود بتواند در آینده حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشد.

صنعت دام و طیور کردستان زیان ده می شود

امیر رشیدی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان نیز در این نشست به مشکلات حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز فعالیت دستگاه ها و ادارات متولی حوزه تولید و صنعت جزیره ای است و این روند باعث بروز مشکلاتی می شود.

وی با بیان اینکه ما با نابود کردن سیستم سنتی کشاورزی جایگزین خوبی برای آن نداشته ایم، عنوان کرد: کشور ما با بحران کمبود آب مواجه است و این وضعیت نگران کننده می طلبد که با مدیریت بهتر مسئولان مورد توجه جدی تر قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان با اشاره به وضعیت صنعت دام و طیور استان بیان کرد: امروز صنعت دام و طیور مهمترین صنعت در استان کردستان است که متاسفانه این صنعت نیز به سمت و سوی زیان ده بودن حرکت می کند و ما در استان نتوانستیم از ظرفیت صادرات برای کمک به اعتلای آن استفاده کنیم.

70 درصد واحدهای تولیدی کردستان تعطیل هستند

منصور خاکسار عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان کردستان نیز با بیان اینکه امروز صنعت در استان تعریف چندانی ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر 70 درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی این استان تعطیل شده اند.

وی گفت: جمعیت استان کردستان در طول سه دهه اخیر هیچ گونه رشدی را نداشته است در حالی که میزان زاد و ولد در استان همانند دیگر نقاط کشور بوده است که بررسی این شرایط نشان می دهد که میزان مهاجرت در استان برای پیدا کردن فرصت های شغلی بالاست.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان کردستان افزود: در حال حاضر میزان سرمایه گذاری حوزه صنعت نسبت به نفر در کشور دو میلیون تومان است در حالی که این رقم در استان کردستان حدود 500 هزار تومان است و این وضعیت نشان می دهد که میانگین سرمایه گذاری حوزه صنعت در کردستان یک چهارم کشور است.

وی به آمار واحدهای تولیدی و صنعتی در استان کردستان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر هزار و 600 واحد تولیدی در استان فعالیت دارند که در همین حین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ضمن اصلاح این آمار شمار واقعی واحدهای تولیدی و صنعتی استان را هزار مورد عنوان کرد.

خاکسار در واکنش به اصلاح آمار صورت گرفته بیان کرد: در زمان رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان همیشه وی سعی داشت شمار واحدهای تولیدی در استان کردستان را سه هزار مورد اعلام کند که خوب است شما این میزان را هزار مورد اعلام کردید.

فرهنگ سازی بهترین راهکار برای بهبود وضعیت تولید در کردستان است

حسن شیخی از فعالان حوزه صنعت در استان کردستان نیز در این نشست با اشاره به مشکلات پیش روی بخش صنعت استان بیان کرد: امروز سه بخش دولت، صاحبان کار و صنعت و همچنین موسسات پولی و مالی مشکلاتی را برای حوزه تولید ایجاد می کنند.

وی بر لزوم فرهنگ سازی برای تغییر دیدگاه ها در راستای بهبود اوضاع صنعت و معدن در استان کردستان تاکید کرد و گفت: تا زمانی که فرهنگ ما تغییر نکند نباید منتظر بهبود شرایط تولید باشیم و در همین راستا لازم است که ابتدا مباحث فرهنگی در اولویت قرار گیرد.

در ادامه این نشست همچنین عبدالملکی به نمایندگی از جامعه ایثارگران، خسروی به نمایندگی از بانوان و همچنین عبدالسلام کریمی با موضوع بررسی فعالیت گروه های تکفیری به سخنرانی و بیان دیدگاه های خود پرداختند.