دستیابی به خوداتکایی گوشت تا سال ۱۴۰۴
دستیابی به خوداتکایی گوشت تا سال ۱۴۰۴

در حاشیه همایش ملی کشاورزی و رونق تولید؛  دستیابی به خوداتکایی گوشت تا سال ۱۴۰۴ تولید گوشت قرمز امسال ۳۰ هزار تن افزایش می‌یابد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل فارس، مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه همایش ملی کشاورزی و رونق تولید در پاسخ به […]

در حاشیه همایش ملی کشاورزی و رونق تولید؛

 دستیابی به خوداتکایی گوشت تا سال ۱۴۰۴

تولید گوشت قرمز امسال ۳۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل فارس، مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی امروز در حاشیه همایش ملی کشاورزی و رونق تولید در پاسخ به سؤال خبرنگاری که وزارت صنعت اعلام کرده که اگر وزارت جهاد مرغ به بازار تزریق نکند اقدام به واردات می‌کند آیا تولید در داخل به اندازه کافی نیست، گفت: بارها این موضوع را گفته‌ام که تولید مرغ در داخل کشور به هیچ عنوان کمبود ندارد. ما در مرداد امسال ۱۲۴ میلیون قطعه جوجه‌ریزی کردیم که نسبت مشابه سال گذشته که ۱۰۷ میلیون قطعه بود ۱۷ میلیون قطعه افزایش یافته است بنابراین ما نه تنها کمبود مرغ نداریم بلکه اضافه هم وجود دارد

وی با بیان اینکه مصرف گوشت مرغ در کشور بالا است گفت: ما با توجه به این مسأله از ماه‌های پیش گله‌های مادر را افزایش دادیم و تولید مرغداری‌ها بیشتر شد.

کمبود زمانی گفته می‌شود وجود دارد که مرغ در مرغ‌فروشی‌ها نباشد اما در هر زمانی از روز مراجعه کنید مرغ در مرغ‌فروشی‌ها فراوان وجود دارد.

رضایی درباره وضعیت گوشت قرمز هم گفت: به اندازه کافی گوشت پرواری زنده دپو شده و بیش از نیاز بازار وجود دارد و هیچ مشکلی از نظر تأمین نیست.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود علت افزایش قیمت گوشت در بازار به دلیل ممانعت دامداران از عرضه دام زنده به بازار است، گفت: چنین مسأله‌ای صحت ندارد و هر میزان تقاضایی که برای گوشت انجام شود دامداران آماده عرضه هستند.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگاری که قیمت گوشت گوسفندی اخیراً افزایش یافته آیا کمبودی در تولید این نوع دام است، گفت: تولید گوشت گوسفند در کشور خطی است و این طور نیست که در مقطعی تولید افزایش یا کاهش یابد و در حال حاضر هم مشکلی از نظر تأمین نیست شاید دلیل بالا رفتن قیمت بیشتر شدن حجم تقاضاها به دلیل ایام حج باشد و حتی به دلیل غنی شدن مراتع ما پیش‌بینی می‌کنیم که با افزایش تولید قیمت‌ها در آینده کاهش یابد.

خبرنگاری.پرسید: شما گفته‌اید در سال ۱۴۰۰ تولید گوشت قرمز به ۹۰۰ هزار تن خواهد رسید آیا به مرز خودکفایی می‌رسیم، گفت: مصرف کشور در حال حاضر به یک میلیون تن است و حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن نیاز به واردات داریم و آن زمان هم همین میزان نیاز واردات خواهد بود.

خبرنگاری  پرسید که آیا شما می‌توانید با توجه به افزایش تولید، پیش‌بینی از خوداتکایی گوشت برای آینده بدهید، گفت: با توجه به اقداماتی که برای افزایش تولید انجام می‌شود پیش‌بینی ما این است که تا سال ۱۴۰۰ رسیدن به خوداتکایی گوشت دست‌یافتنی است.

رضایی در ادامه با گلایه از افزایش قیمت سبوس گفت: قیمت کیلویی ۱۲۵۰ تومان برای سبوس در حالی که جو کیلویی ۱۳۵۰ تومان به فروش می‌رود غیرعلمی و غیرمنطقی است و در این زمینه وزارت جهاد با وزارت صمت نامه‌نگاری کرده و اعتراض خود را مطرح کرده است.

پس از آنکه قانون انتزاع معلق شد و تنظیم بازار به وزارت صمت داده شده است در اولین گام این وزارتخانه قیمت سبوس را افزایش داد که فشار برای تولید کنندگان است.