با ۲٫۵ میلیارد  تومان وارد صنعت مرغداری گوشتی شوید
با ۲٫۵ میلیارد  تومان وارد صنعت مرغداری گوشتی شوید

کشاورزی ناجی اقتصاد; با ۲.۵ میلیارد تومان وارد صنعت مرغداری گوشتی شوید نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: یک واحد مرغداری ۲۰ هزار قطعه ای را در شرایط فعلی می‌توان با ۲ تا ۲.۵ میلیارد تومان خریداری یا احداث و  برای حداقل ۴ تا ۵ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی […]

کشاورزی ناجی اقتصاد;

با ۲.۵ میلیارد تومان وارد صنعت مرغداری گوشتی شوید

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: یک واحد مرغداری ۲۰ هزار قطعه ای را در شرایط فعلی می‌توان با ۲ تا ۲.۵ میلیارد تومان خریداری یا احداث و  برای حداقل ۴ تا ۵ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ; به نقل ازتسنیم در این شماره «کشاورزی ناجی اقتصاد» به صنعت مرغ گوشتی هزینه ها، مشکلات و در آمد های آنها پرداخته شده است.

بر اساس اعلام مسئولان بیشترین سرمایه گذاری انجام شده بعد از صنعت نفت را در این صنعت شاهد هستیم و ظرفیت تولید در این بخش حتی بیشتر از نیاز کشور است و  اما نه تنها روند سرمایه گذاری در این بخش متوقف نشده بلکه تولیدکنندگان و سرمایه گذاران کماکان از ورود به این بخش استقبال میکنند.

میزان سودهی ارتباط مستقیمی با قیمت مرغ در بازار و نرخ نهاده های تولید دارد که به قول  اسدالله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، «فعالان این بخش گاهی در آمد متوسط و نرمال و گاهی زیان سنگین دارند و گاهی نیز سود سرشار نصیب آنها خواهد شد؛ همه چیز متکی به شانس و اما و اگر است.»

در مصاحبه ذیل با اسدالله نژاد هرچقدر تلاش کردیم که او میزان درآمد حدودی یک واحد ۲۰ هزار راسی را به ما اعلام نکرد و آن را غیرقابل پیش بینی دانست، حتی میزان درآمد سقف و کف نیز اعلام نشد.

شاید در باره میزان سودهی یک واحد ۴۰ هزار راسی ذکر همین نکته بس که اختلاف قیمت هزار و خرده ای تومانی هرکیلوگرم مرغ زنده در زمان فروش محصول، می تواند ۱۲۰ میلیون تومان درآمد ایجاد کند.

دوره های پرورش مرغ گوشتی ۳۲ روز است، یعنی تولید کنندگان می توانند بعد از این مدت محصول خود را به بازار عرضه کنند هرچند که تولید کنندگان به دلایل مختلف که در مصاحبه نیز به ان اشاره می‌شود مرغ خود را دیرتر روانه کشتارگاه می‌کنند.

یکی از مواردی که در افزایش سوددهی مرغداران تاثیر بسیار زیادی دارد، صادرات است و هر زمان که صادرات آزاد بوده میزان سوددهی تولیدکنندگان نیز بیشتر شده است. در شرایط فعلی نیز نرخ ارز بالارفته، شرایط برای صادرات این محصول محیا تر شده است.

تمایل زیاد به صادرات مرغ و سوددهی زیاد صادرات این محصول به دلیل تفاوت نرخ ریال و دلار این نگرانی را برای مسئولان ایجاد کرده که بازار به یکباره از این محصول و دیگر کالاهای اساسی  و مصرفی مردم خالی شود به همین خاطر صادرات مرغ مشمول ۵ هزار تومان تعرفه گمرکی شده است؛ البته در این شرایط نیز کماکان قیمت تمام شده تولید واحدهای صنعتی پایین تراز دیگر تولیدکنندگان در منطقه است.

لازم به ذکر است که نهاده های تولید در این بخش مانند خوراک طیور و انرژی، مشمول یارانه و حمایت دولت می‌شود.

با ۲٫۵ میلیارد تومان وارد صنعت مرغداری گوشتی شوید

حبیب اسدالله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور  اظهار کرد: صنعت طیور شامل بخش های مرغ گوشتی، مادر، لاین، اجداد می شود و زیر بخش های مختلفی را در خود جای داده به گونه ای که پس از صنعت نفت ، بیشترین حجم سرمایه گذاری و اشتغال را دارا است.

وی افزود:  با توجه به زیر ساخت هایی که در دوران مختلف به ویژه در دوره ریاست جمهوری دهم و یازدهم ایجاد شده است  امروز نه تنها  در این به خودکفایی رسیده ایم بلکه ظرفیت تولید مازادی وجود دارد، این میزان تولید به شکلی است که  اگر صادرات این محصول به مشکل بخورد تولیدات روی دست مرغداران باغی خواهد ماند.

یک میلیون تن ظرفیت خالی در مرغداری های کشور

اسدالله نژاد ادامه داد: در این شرایط مجبور هستیم برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا با تغییر فواصل جوجه ریزی تولید را مدیریت کنیم و حتی برخی از ظرفیت ها را خالی نگه داریم .

نائب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور با بیان اینکه صنایع طیور کشور با ظرفیت کامل فعالیت نمی‌کند ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ تا ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن مرغ در کشور تولید می شود که نیاز بازار نیز همین اندازه است اما امکان  تولید ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن  مرغ در کشور وجود دارد که با باز شدن مسیر صادرات می توان برای تولید آن برنامه ریزی کرد.

۱۲۰ میلیون تومان افزایش سود با تغییر قیمت مرغ 

وی در ارتباط با هزینه های احداث یک واحد مرغداری گفت: قیمت نهاده های تولید،مرغ و جوجه در صنعت طیور به صورت روزانه تغییر می‌کند و نمی توان برآورد درستی از این هزینه ها و سود و زیان احتمالی تولید داشت.

اسدالله نژاد با ذکر مثالی در این ارتباط گفت: دو واحد ۴۰ هزار قطعه ای  با شاخصهای تولید و بهره وری یکسان را در نظر بگیرد که تولید کننده مرغ  با وزن ۲٫۵ کیوگرمی هستند و ۱۰۰ تن گوشت مرغ  تولید می کنند؛ در صورتی که مرغ زنده خودرا به موقع  و با قیمت مناسبی وارد بازار نکنند تفاوت درآمد فاحشی خواهند داشت؛ به طوری که واحدی که مرغ  خود را با  قیمت هر ۱۰ هزار و۸۰۰ تومان وارد بازار کرده با کسی که مرغ  زنده  را با قیمت ۹ هزار و ۴۰۰ تومان در بازار فروخته است حدود  ۱۲۰ میلیون تومان اختلاف در آمد دارند .

وی افزود:  قیمت قطعه جوجه نیز در یک هفته اخیر ۷۰۰ تومان کاهش یافته است به طوری که در یک واحد ۴۰ هزار قطعه ای و حدود ۲۸ میلیون تومان تفاوت در قیمت  تمام شده  ایجاد می کند.

اسدالله نژاد اظهار داشت: یک واحد مرغداری ۲۰ هزار قطعه ای را در شرایط فعلی می توان با ۲ تا ۲٫۵ میلیارد تومان خریداری یا احداث و  برای حداقل ۴ تا ۵ نفر به صورت مستقیم اشتغالزاییکرد.

وی در پاسخ به اینکه این واحد ۲۰ هزار قطعه ای از هر دوره پرورش خود چقدر سود به دست می آروند گفت: به درستی نمی توان برآورد درستی از میزان سودی مرغداران گوشتی ارائه داد زیرا قیمت هزینه های تولید و شرایط بازار بسیار در این زمینه تعیین کننده هستند به طوری که فعالان این بخش گاهی در آمد متوسط و نرمال و گاهی زیان سنگین  دارند و گاهی نیز سود سرشار نصیب آنها خواهد شد؛ همه چیز متکی به شانس و اما و اگر است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: در شرایط فعلی تولید ایران مزیت رقابتی بالایی برای صادرات دارد و قیمت مرغ در ایران پایین ترین در منطقه است.

وی تصریح کرد: قیمت مرغ برای مصرف کننده در کشورهایی مانند کانادا بیش از ۳۰ هزار تومان و در کشورهای حاشیه خلیج فارس ۱۹ تا ۲۰ هزار تومان و در کشور ترکیه قیمت مرغ ۱۸ هزار تومان تا ۲۶ هزار تومان به فروش می رسد.

اسدالله نژاد با بیان اینکه در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومان برای تامین نهادههای تولید ،قیمت  تمام شده هر کیلو مرغ در کشورمان در مقایسه با کشورهای دیگر کماکان رقابتی خواهد بود گفت: در این صورت مرغ زنده به قیمت حدود ۱۳ هزار تومان و مرغ گرم با قیمت  حدود ۱۹ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد که در مقایسه با قیمت سایر مواد پروتئینی و قیمت جهانی عدد بالایی نیست.