وزارت جهاد کشاورزی: افزایش قیمت ذرت وجاهت قانونی ندارد + سند
وزارت جهاد کشاورزی: افزایش قیمت ذرت وجاهت قانونی ندارد + سند

مدیر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی کشاورزی پشت پرده افزایش قیمت ذرت را افشا کرد و این افزایش قیمت را فاقد وجاهت قانونی دانست. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ در چند ماه گذشته بازار ذرت دامی به عنوان یکی از موارد اصلی خوراک دام و طیور با مشکل مواجه و در بازار […]

مدیر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی کشاورزی پشت پرده افزایش قیمت ذرت را افشا کرد و این افزایش قیمت را فاقد وجاهت قانونی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ در چند ماه گذشته بازار ذرت دامی به عنوان یکی از موارد اصلی خوراک دام و طیور با مشکل مواجه و در بازار با کمبود و افزایش قیمت مواجه بود به طوری که معروفان مدیرعامل پشتیبانی امور دام روز گذشته در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم ضمن تایید این امر اظهار کرد که این شرکت در این مدت (در ۴ ماه گذشته)  ذخایر خود را در بازار توزیع کرده است تا برای مرغداران، دامداری‌ها و تولید کنندگان مشکلی ایجاد نشود و خواهان ترخیص ذرت های وارد شده توسط بخش خصوصی موجود در گمرک شد.

بنابراین گزارش بعد از اینکه ذرت های بخش خصوصی به وزنی در حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به مدت بیش از ۴ ماه در گمرک مانده بود اما روز گذشته اعلام شد که مشکلات ترخیص این حجم  از ذرت در جلسه روز گذشته  ستاد تنظیم بازار حل شد؛ نکته جالب آن است که این مشکل زمانی حل شد که قیمت ذرت وارداتی ( با ارز ۴۲۰۰ تومانی) ۱۵۰ تومان در هر کیلوگرم گران شد.

با یک محاسبه ساده مشخص می شود که واردات این حجم از ذرت (۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن) با ۱۵۰ تومان افزایش قیمت در هر کیلوگرم، معادل ۳۶۰ میلیارد تومان مابه التفاوت می‌شود.

بنابراین گزارش محمد قدیری ابیانه مدیر نظارت بر توزیع کالاهای اساسی کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی در این ارتباط  نامه ای افشاگرانه به  قبله مدیر کل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت معدن تجارت نوشت که متن آن به شرح زیر است و مسائل را به خوبی توضیح داده است. متن این نامه به شرح زیر است.

احتراماً بر اساس اطلاع واصله از اواخر هفته گذشته به ناگهان بر اثر یک اطلاعیه فاقد وجاهت قانونی توسط یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی بر روی شبکه های تلگرامی و واتساپ با مضمون:

“با سلام خدمت دوستان و اعضای اتحادیه 

با تلاش و پیگیری دوستان در هیئت مدیره و دبیرخانه اتحادیه قیمت ذرت دامی به ۱۵۰۰ ریال افزایش یافت این مصوبه از دوشنبه گذشته اعمال می گردد امید است با تلاش و همدلی بیشتر قیمت جو و کنجاله هم اندکی واقعی تر گردد.

با سپاس

نام محفوظ”

قرار گرفت که عملاً باعث گردید به سرعت قیمت ذرت در بازار افزایش و برخی از واردکنندگان عملاً از ارائه ذرت به دلیل آنکه شاید قیمت گران شود خودداری نمودند که این موضوع موجب شد بارگیری ذرت از بنادر انجام نشده و شوک قیمتی و روانی به بازار وارد آید.

این مدیریت به عنوان متولی رصد و نظارت نهاده‌های کشاورزی مدعی این گونه حرکات که باعث تضعیف دستگاه اجرایی ، عدم ثبات در قیمت، اعلام قیمت توسط عده‌ای از افراد که مسئولیت قیمت گذاری نداشته و مخل امنیت غذایی کشور و افزایش ناخودآگاه مواد پروتئینی می‌شود بوده و خواهشمند است دستور فرمایید موضوع با قید فوریت رسیدگی و از نتیجه معاونت متبوع را مطلع تا اقدامات بعدی معمول گردد.

این خبر به نقل از تسنیم درج گردیده است

شایعه افزایش قیمت ذرت
شایعه افزایش قیمت ذرت