• شماره خبر : 50552
 • تاریخ انتشار : 10 خرداد 1399
 • پرینت این صفحه
 • چرا فسفات ماه به ماه گران می شود؟ / در سال جهش تولید خیلی ها از این سیاست پیروی نمی کنند

  دبیرمجمع تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور علت گرانی ماه به ماه دی و مونو کلسیم فسفات را در مصاحبه با اگنا تشریح نمود.

  سعیدیان- مجمع تولیدکنندگان کلسیم فسفات -فسفر ایران

  دبیرمجمع تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور علت گرانی ماه به ماه دی و مونو کلسیم فسفات را در مصاحبه با اگنا تشریح نمود.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)؛ محسن سعیدیان دبیرمجمع تولیدکنندگان دی و مونوکلسیم فسفات سراسر کشور در گفتگو با اگنا عنوان داشت: اگر بخواهم ریشه این تغییر قیمت‌های ماهیانه دی‌مونوکلسیم‌فسفات داخلی را تشریح کنم، بدین‌صورت است که تولید اسیدفسفریک در داخل و به‌صورت عمده توسط شرکت آریافسفریک جنوب انجام می‌شود و البته تا حدودی هم شرکت کیمیاداران‌کویریزد این تولید را دارد که هر دو این شرکت‌ها با همت این انجمن و مجمع، دارای پروانه تولید از سازمان دامپزشکی هستند و توانستند اسید فیدگرید را تولید کرده و ماهیانه حدد ۱۰ تا ۱۵ هزار تن تحویل تولید‌کنندگان دی و ‌مونوکلسیم‌فسفات سراسر کشور ‌دهند و مقداری هم از مصرف پتروشیمی رازی را نیز تأمین کنند.

  وی افزود: شرکت آریا فسفریک جنوب چون خاک فسفات خود را که در گروه یک کالایی قرار دارد، از سوریه وارد می‌کند و باید از ارز دولتی استفاده کند ولی متأسفانه علی‌رغم تمام تلاش‌هایی که از سال ۱۳۹۷ تاکنون انجام دادیم هیچ‌گاه موفق نشدیم که برای واردات شرکت آریافسفات جنوب ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بگیریم و همیشه از ارز نیمایی استفاده شده و  در حال حاضر هم با ارز ۱۶۰۰۰ تومان خاک را وارد می‌کنند و به منظور متعادل سازی قیمت هایشان ۲۵% خاک مصرفی خود را از معادن چادرملو و اسفوردی یزد تأمین می کنند.

  سعیدیان اضافه کرد: شرکت کیمیاداران هم تمام نیازهایشان را از معادن چادرملو و آسفوردی یزد تأمین می‌کند، یعنی کل تولیدش را با خاک داخل انجام می‌دهد. مقدار خاک داخل بسیار محدود است و در اختیار قرارگاه می‌باشد.

  وی اعلام داشت: پیش از این، خریدهای آریافسفریک جنوب همیشه از معادن چادرملو و آسفوردی یزد انجام می‌شد و حتی مبالغش را نیز قبل از دریافت جنس، پرداخت می‌کرد ولی از اواخر سال گذشته تا کنون، تحت مدیریت ایمیدرو خاک معادن چادرملو و اسفوردی یزد را به مزایده گذاشته‌اند و درنتیجه یک رقابت ناسالمی ایجاد شد و خریداری که پایه و اساس مشخصی ندارد باعث شده که خاک از کیلویی ۴۵۰ تومان با یک افزایش قیمت ۲۰درصدی به ۵۶۰ تومان رسانیده شود و اخیراً نیز قیمت آن را به سمت کیلویی ۷۰۰ تومان سوق می‌دهند.  یعنی با ایجاد این رقابت ناسالم خاک که کلاً توسط شرکت فسفات کارون با قیمت بالا خریداری می‌شود و اصلاً این خاک دیگر به این شرکت‌های مصرف‌کننده اصلی (آریافسفریک جنوب و کیمیاداران‌کویریزد) نمی‌رسد.

  سعیدیان در ادامه افزود: بنابراین، این دو شرکت که حداقل ۲۵% نیازشان را از خاک داخل تأمین می‌کردند دچار سردرگمی شده و مجبور شدند که قیمت‌هایشان را به سرعت و به‌صورت ماهیانه بالا ببرند. لذا، این شرکت‌ها قادر نیستند تولیدات اسیدفسفریک خود را با یک قیمت ثابت در طول سال عرضه و تحویل دهند.

  دبیر مجمع تولیدکنندگان فسفات کشور گفت: به همین دلیل شرکت آریافسفریک جنوب از ابتدای سال تاکنون سه بار افزایش قیمت داشته و اخیراً (حدود ۳ روز پیش) هم مجدداً درحدود ۱۱% افزایش قیمت داشت که این برای صنایع پایین‌دستی مثل تولید‌کنندگان دی و ‌مونوکلسیم‌فسفات باعث بروز مشکلات فراوانی شده است. از سوی دیگر، سودجویان واردکننده دی‌ و مونو‌کلسیم‌فسفات هم با اطلاع از این موضوع، قیمت مونوفسفات وارداتی با ارز دولتی که باید با قیمت ۳ الی ۴ هزار تومان به بازار فروخته شود، روز گذشته قیمت را ۸۰۰۰ تومان برای هر کیلو رساندند و قاعدتاً بالاتر هم خواهند برد.

  سعیدیان در ادامه افزود: بنابراین، در سال جهش تولید به فرمایش رهبری، باید دید که شرکت ایمیدرو که باید به صنایع داخلی کمک کند و این محصولات معدنی را در اختیار تولیدکنندگان واقعی بگذارد؛ چرا از این سیاست پیروی نمی‌کند که این محصول معدنی را در یک دست‌انداز رقابتی غلط انداخته؛ نتیجه‌اش این می‌شود که این خاک که سالیان درازی مورد مصرف مصرف‌کننده واقعی بوده، حالا در اختیار شرکتی و یا شخصی قرار گیرد که البته مشخص هم نیست که مصرف‌کننده واقعی است یا خیر؟ که اگر هم مصرف‌کننده باشد باید جزئی از همین مجموعه باشد و نه اینکه یک رقابت ناسالم و اشتباه در بین گروه‌ها ایجاد کند تا این‌که آن شرکت یا شخص با قیمت بسیار نامتعارف، کل محصول را یکجا در مزایده‌ها بخرد. گفتنی است که این مزایده‌ها برای سومین یا چهارمین بار متوالی است که صورت می‌گیرد و به این ترتیب محصول به دست مصرف‌کننده اصلی نمی‌رسد.

  سعیدیان افزود: مطرح کردن این مطالب لازم و ضروری است و ما به عنوان انجمن تولیدکنندگان هرگز در ارتباط با این موضوعات سکوت نمی‌کنیم و از حق شرکت‌های تولیدکننده دی و مونو کلسیم فسفات و اسیدفسفریک دفاع خواهیم کرد چون مصرف‌کننده اصلی هستیم و دود این گرانی‌ها به چشم ما می‌رود.

  وی با شاره به این نکته که در دو سال و خرده‌ای اخیر، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنایع حاضر نشدند برای واردات این خاک هیچ ارز دولتی اختصاص دهند اضافه کرد:  درنتیجه مجبور شدیم اسیدفسفریک را دو تا دو نیم برابر قیمتِ واقعی‌اش خریداری کنیم. از این هم بگذریم و به ارز نیمایی هم که بسنده کنیم، وزارت صنایع که خود متولی این کار است، ایمیدرو را الآن آورده و ایمیدرو خودش باعث گرانی تقریباً ۳۰ تا ۴۰درصدی خاک فسفات شده که متأسفانه در پی آن تولیدکنندگان داخلی زمین‌گیر شدند و در حال حاضر هم تولیدات شرکت آریافسفریک جنوب از ماهی ۱۵هزار تن به ۵هزار تن تقلیل یافته است، یعنی تولیداتش عملاً  کمتر از قبل شده است. چون هم از نظر ارزی و هم از نظر تأمین خاک داخل در مضیقه قرار گرفته و شرکت کیمیاداران‌کویریزد نیز که تمام خاک مورد نیاز خود را از داخل تأمین می‌کرده، متأسفانه زمین‌گیر شده و قادر نیست این افزایش قیمت ۴۰-۳۰ درصد مواد اولیه را که مواد اولیه اصلی‌اش هم هست تحمل کند.

  وی خاطر نشان کرد: خواهشمندم این موضوعات مطرح و به گوش مسئولین رسانیده شوند، به ویژه به گوش جناب مهندس مدرس خیابانی – سرپرست محترم وزارت صمت – که در قضیه تغییر گروه کالایی دی‌مونوکلسیم‌فسفات از گروه یک به گروه دو بسیار محبت کردند و باعث شدند که بتوانیم از واردات این محصولات با ارز دولتی جلوگیری کنیم و خوشبختانه با این اقدام چرخ تولید ۴۷کارخانه، بعد از ۱۷ ماه تعطیلی، به گردش افتاد.

  وی افزود: از جناب مهندس خیابانی خواهشمندم مجدداً در این امور نیز ورود نمایند و اجازه ندهند که ایمیدرو این کارها را انجام دهد و در سال جهش تولید ملی، مواد اولیه با این قیمت‌های گزاف به دست مصرف‌کننده برسد، گرچه که صرف‌نظر از گرانی، اصلاً این خاک معدنی به دست مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌رسد. یعنی این محصول صرفاً به شرکتی که خارج از مجموعه است تخصیص می‌یابد و مشتریان اصلی درواقع، از بازار حذف شده‌اند.

  سعیدیان به طور خلاصه علت گرانی‌های به وجود آمده از اول سال تاکنون را به شرح ذیل اعلام نمود:

  1. افزایش قیمت خاک (ماده اولیه اصلی) مصرفی شرکت‌های آریافسفریک جنوب و کیمیاداران‌کویریزد طی سه مرحله (توسط شرکت ایمیدرو) به دلیل قرار دادن آن در مزایده.
  2. تخصیص نیافتن ارز ۴۲۰۰ تومانی به خاک فسفات (گروه کالایی یک) از سوی وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنایع و بانک مرکزی
  3. استفاده شرکت‌ تولیدکننده آریافسفریک جنوب از ارز نیمایی، ارز شناوری که همیشه صعودی حرکت می‌کند.
  4. ۹۳-۹۰درصد قیمت تمام‌شده دی و مونوکلسیم فسفات مربوط به قیمت اسیدفسفریک است، بنابراین با افزایش قیمت آن، قیمت تمام شده نیز بالا می‌رود
  5. در اختیار قرار نگرفتن خاک فسفات به شرکت‌های (آریافسفریک جنوب و کیمیاداران‌کویریزد) و تخصیص انحصاری آن به شرکت فسفات کارون.

  سعیدیان در انتها یادآور شد: با به توجه به تمام مسائل و مشکلات موجود، این نوسانات قیمت برای دی‌ و مونوکلسیم فسفات در بازار  ایران به وجود آمده است و لذا، خواهشمندیم وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنایع و سازمان دامپزشکی کشور برای حل این معضلات و جلوگیری از مسائل و مشکلات پیش‌رو، چاره‌اندیشی لازم را بنمایند.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of