• شماره خبر : 53031
 • تاریخ انتشار : 1 مرداد 1399
 • پرینت این صفحه
 • رایزنی‌ برای برداشتن ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول به خارج از کشور

  گروه استان‌ها-رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از افزایش صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق خبر داد و گفت: برای برداشتن ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول کشاورزی به خارج از کشور رایزنی‌‌های لازم انجام می‌شود.


  افزایش صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق؛

  رایزنی‌ برای برداشتن ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول به خارج از کشور


  گروه استان‌ها-رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از افزایش صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق خبر داد و گفت: برای برداشتن ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول کشاورزی به خارج از کشور رایزنی‌‌های لازم انجام می‌شود.


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از تسنیم،محمد فرید سپری به نقش محصولات کشاورزی در توسعه صادرات پرداخت و اظهار داشت: سال گذشته بخش کشاوزی علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه دشمنان، مزیت و تأثیر به‌سزایی در توسعه اقتصاد داشت.

  وی گفت: در سال گذشته رشد اقتصادی نفت منفی بود اما بخش کشاورزی با ۸ درصد رشد مثبت تحول چشم‌گیری در اقتصاد کشور ایجاد کرد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه با تکیه بر بخش کشاورزی می‌توان از رکود اقتصاد کشور جلوگیری کرد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶۹۵ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلاتی از گمرکات استان به عراق صادر شده که از این میزان ۱۰۰ هزار تن معادل ۱۴٫۵ درصد آن مربوط به تولیدات محصولات کردستان بوده است.

  وی ارزش ریالی صادرات ۶۹۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی ایران به عراق را ۳۳۷ میلیون دلار ذکر کرد و افزود: ارزش ۱۰۰ هزار تن محصولات تولید شده کردستان به خارج از کشور نیز ۶۱ میلیون دلار بوده که از لحاظ ارزشی ۱۸ درصد صادرات کل را به خود اختصاص داده است.

  سپری بیان کرد: در سه ماهه نخست سال‌جاری ۳۵۸ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۱۱۳ میلیون دلار از ایران به عراق صادر شده که سهم تولید استان کردستان از این بخش ۱۳۳ هزار تن به ارزش ۴۰ میلیون دلار بوده است.

  وی با اشاره به اینکه در سه ماهه نخست سال‌جاری سهم تولیدی استان به عراق از لحاظ وزن و ارزشی ۳۵ درصد کل صادرات ایران بوده است، اظهار کرد: این موفقیت‌ها جایگاه بخش کشاورزی در رشد و شکوفایی اقتصاد کردستان را نشان می‌دهد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه ۹۹ درصد محصولات ایران و کردستان روانه بازار عراق می‌شود، تاکید کرد: باید سعی کنیم بازار کشورهای اوراسیا دیگر را نیز به‌دست بگیریم و این مستلزم همراهی بازرگانان، بخش خصوصی، تشکل‌های بخش کشاورزی و برندسازی محصولات است.

  وی از ممنوعیت صادرات ۲۲ محصول کشاورزی از ۲۷ فروردین‌ماه سال‌جاری لغایت ۱۱ آبان امسال به کشور عراق خبر داد و افزود: از این میزان، صادرات ۵ محصول کلاً ممنوع و برای بقیه محصولات نیز تعرفه‌های سنگین در نظر گرفته‌اند؛ برای هر کیلوگرم خیار علاوه‌بر قیمت ۲ هزار تومانی خود محصول، باید ۹ هزار تومان تعرفه پرداخت کرده که با ۱۱ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of