• شماره خبر : 55308
 • تاریخ انتشار : 31 شهریور 1399
 • پرینت این صفحه
 • دامپزشکی در اکثر کشور های جهان زیر مجموعه وزارت کشاورزی هست یا وزارت خانه های ترکیبی شامل محیط زیست ، کشاورزی ، غذا و شیلات !

  از ابتدای تاسیس دپارتمان های دامپزشکی در بیشتر کشور ها همگی زیر مجموعه وزارت کشاورزی بوده اند. به دلیل ارتباط دام و مزرعه و مسائل مربوط به آن دامپزشکی پخشی جداناپذیر در وزارت کشاورزی هست.

  وزارت کشاورزی یا وزارت بهداشت ؟

  دامپزشکی در اکثر کشور های جهان زیر مجموعه وزارت کشاورزی هست یا وزارت خانه های ترکیبی شامل محیط زیست ، کشاورزی ، غذا و شیلات !

  از ابتدای تاسیس دپارتمان های دامپزشکی در بیشتر کشور ها همگی زیر مجموعه وزارت کشاورزی بوده اند .به دلیل ارتباط دام و مزرعه و مسائل مربوط به آن دامپزشکی پخشی جداناپذیر در وزارت کشاورزی هست. در بین قوی ترین کشورهای دنیا در حوزه دامپزشکی ، این بخش زیر مجموعه وزارت کشاورزی هست؛ ۱۲ کشور برای نمونه آورده شده است:

  Canada : Minister of Agriculture and Agri-Food

  USA : US department of Agriculture

  Australia: The Australian Department of Agriculture

  UK : Department for Environment, Food and Rural Affairs

  Germany : The Federal Ministry for Food and Agriculture

  Netherlands: The Minister of Agriculture, Nature and Food Quality

  Sweden : Swedish Board of Agriculture

  Denmark: Ministry of Environment and food

  Poland : Department of Food Safety and Veterinary Mattersof the Ministry of Agriculture and Rural Development

  China : Ministry for Agriculture and Rural Affairs

  Ireland :The Minister for Agriculture, Food and the Marine

  Malta : Ministry for Agriculture , Fisheries and Animal rights

  طبق نظرسنجی رسانه که بیش از ۵۰۰ نفر در آن شرکت کردند تصور بر این هست که در اکثر کشور ها دامپزشکی زیر مجموعه وزارت بهداشت هست ! چرا چنین تصوری وجود دارد و ایجاد شده است ؟!⁉️ چرا دامپزشکان در ایران علاقمند هستند زیر مجموعه وزارت بهداشت شوند ؟⁉️ خیلی وقت ها گفته می شود زیر مجموعه وزارت بهداشت رفتن یعنی افتادن در استخر پول و بودجه بیشتر ! آیا واقعا چنین هست ؟ گاهی نیز گفته می شود زیر مجموعه وزارت بهداشت رفتن یعنی تغییر وضعیت فعلی و افزایش شان و پرستیژ دامپزشکان و رسیدن آن ها به جایگاه واقعی و برابری و … !⁉️

  آیا دامپزشکان در صورتی که زیر مجموعه وزارت بهداشت باشند می توانند استقلال خود را حفظ کنند ؟ آیا به پست و مقام های برابر با پزشکان در آن مجموعه خواهند رسید ؟ آیا اجازه می دهند از آن دریای پول بخش قابل توجهی به حوزه دامپزشکی اختصاص داده شود ؟متاسفانه در کشور ما در بیشتر حوزه ها عملا ابداع و تولید علمی نمی شود و از الگوهای موفق کشورهای برتر کپی و الگوبرداری می شود ایجاد سیستم جدید مورد تمایل عده ای از دامپزشکان کپی برداری از کدام کشور موفق هست و آیا دقیقا مثل همان کشور جواب خواهد داد ؟!

  یکی از کشور هایی که از نظر من الگوی جهانی در سیستم مدیریتی خود در حوزه دامپزشکی هست استرالیاست !در این کشور دامپزشکان عملا خیلی از بخش های مهم و کلیدی را مدیریت می کنند سیستم های نظارت دقیق و استاندارد های بالای بیوسکوریتی و برنامه ریزی دقیق دامپزشکان در این کشور از مرزها گرفته تا فارم ها و حضور فعال و قوی آن ها در ستاد مدیریت بحران های شیوع بیماری حیوانی emergency animal disease outbreak و همچنین استفاده از دامپزشکان در بخش های مختلف تخصصی در بحران ها NCC و SCC و LCC و National management group باعث شده استرالیا خیلی از بیماری ها را ریشه کن کنددر استرالیا هر ایالت Chief veterinary officer خود را دارد چیزی مثل رییس سازمان دامپزشکی ایالت همه این تقسیم بندی ها باعث شده دامپزشکان در آن کشور افرادی موفق ، دارای درآمد بالا و وجهه اجتماعی خوبی باشند هیچ کدام هم کمپین نمی گذارند که برویم زیرمجموعه وزارت بهداشت !

  در استرالیا در صورت بروز بیماری هایی مانند هاری EADRA Category 1 و خسارت دامدار دولت ۱۰۰٪ خسارت را پرداخت می کند ! در صورت بروز بیماری هایی مثل FMD ، انفلانزای پرندگان و .. EADRA Category 2 تا ۸۰٪ و در بیماری هایی Bluetongue و نیوکاسل و .. EADRA Category 3 تا ۵۰٪ خسارات توسط دولت جبران می شود !⁉️ گفتم ستاد مدیریت بحران یاد این موضوع افتادم رییس سازمان مدیریت بحران کشور در دوره ریاست جمهوی اقای احمدی نژاد تفاهم‌نامه ای را با حوزه علمیه برای کاهش بلایای طبیعی امضا کرد ! وقتی شرایط این هست و یا چند سال یکبار انفلوانزای پرندگان در صنعت طیور قتل عام می کند و سازمان دامپزشکی عاجز هست چه تفاوتی می کند زیرمجموعه کدام وزارت باشد سیستم مدیریتی اینگونه است؟ سوالات بیشماری وجود دارد که باید به آن ها پاسخ داده شود اما مهمترین سوال این هست چرا ساده خیلی ها خیلی چیزها را بدون دلیل و برهان می پذیرند ؟

  به امید اصلاحات در سیستم دامپزشکی و رسیدن دامپزشکان به جایگاه واقعی خود در کشور !

  دکتر محمدرضا نوربخش دامپزشک حیوانات خانگی- مدیر رسانه دانشجویان دامپزشکی ایران


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of