• شماره خبر : 54212
 • تاریخ انتشار : 3 شهریور 1399
 • پرینت این صفحه
 • افزایش قیمت سویا در بازار ایالات متحده

  قیمت سویا در هفته گذشته در بازارهای ایالات متحده امریکا افزایش شدیدی از خودنشان داد که این موضوع بواسطه ی درخواست های بالا و طوفان هفته ی گذشته در این کشور می باشد.

  سویا در بازار ایالات متحده

  قیمت سویا در هفته گذشته در بازارهای ایالات متحده امریکا افزایش شدیدی از خودنشان داد که این موضوع بواسطه ی درخواست های بالا و طوفان هفته ی گذشته در این کشور می باشد.

  محمد مسعودی- روزنامه نگار

  به گزارش واحد بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از نشریه آل ابوت فید؛ شاخص قیمت سویای شورای بین المللی غلات (IGC) که در ۱۰ اوت سال ۲۰۲۰ در نقطه ۱۸۷ ایستاده بود، دوشنبه گذشته با صعود مداوم خود را به نقطه ۱۹۴ رساند، یعنی همان سطحی که در اکتبر ۲۰۱۸ بود. این افزایش قیمت به طور عمده مربوط به درخواست های فراوان و آسیب های احتمالی طوفان  Drecho  است که به مزارع سویا در ایالات متحده آسیب رساند.

  افزایش قیمت سویا

  شاخص قیمت شورای بین المللی غلات در مورد  سویا در ژانویه ۲۰۰۰ روی نقطه ی ۱۰۰ بود.

  نمودار تغییرات قیمت سویا در سه سال گذشته میلادی

  سویا کمتر از حد انتظار

  انگیزه های متعددی در بازار بین المللی باعث شده تا قیمت سویا افزایش یابد. انجمن ملی پردازش دانه های روغنی در ایالات متحده  (NOPA)  سهم کمتری از آنچه پیش بینی می شد را توزیع نمود. مصرف سویا داخلی در دوره گذشته بالاتر از حد انتظار بود، که به تداوم روند افزایش قیمت سویا منجر خواهد شد.

  علاوه بر این، آمار فروش سویا آمریکا به خصوص در مورد چین خوب بود. براساس آخرین گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده امریکا، ۱۶۵٫۶ میلیون تن سویا در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱ به سراسر جهان صادر می شود که تقریباً ۴ تن بیشتر از پیش بینی های سال گذشته بود. ایالات متحده انتظار دارند که حداقل نیمی از این فروش را اضافه بر سازمان داشته باشند و در این راه آنها تنها نیستند: آرژانتین و برزیل نیز در هر فصل بازاریابی ۱ میلیون تن سویا اضافی می فروشند. انتظار می رود چین و آسیای جنوب شرقی بیشتر خریداری کنند.

  صدمات طوفان و خشکسالی در ایالات متحده

  در این فصل زراعی ایالات متحده انتظار دارد بیش از ۱۲۰ میلیون تن سویا برداشت کند که قابل مقایسه با تولید در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ می باشد. با این حال، شرایط برداشت سویا کمی رو به وخامت است، زیرا طوفانی که عمدتاً بر فراز آیووا طغیان کرده بود، به بسیاری از مزارع سویا آسیب رسانده است. علاوه بر این، به نظر می رسد که هوا در هفته های آینده خشک تر از حد معمول شده است که همچنین این دو موضوع از دلایل افزایش قیمت سویا در بازارهای آتی آمریکا می باشد.

  قیمت سویا در سطح بالاتر

  مظنه قیمت سویا تحویل در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ در معاملات آتی شیکاگو ، به ازای هر بوشل به شرح ذیل می باشد:

  (هر بوشل سویا معادل ۲۷٫۲۱۵۵ کیلوگرم می باشد)

  نمودار تغییرات قیمت سویا در ۶ ماه اخیر (معادل هر بوشل)


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of