بازار غلات تحت تأثیر سرمایه گذاران
بازار غلات تحت تأثیر سرمایه گذاران

تغییر شرایط آب و هوایی در مناطق عمده تولید غلات، یعنی روسیه، اوکراین و آمریکای جنوبی، تأثیر ناامیدکننده ای بر بازار های آتی داشته است. هم اکنون این بازار تحت نفوذ شدید سرمایه گذاران مالی قرار دارد. به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)؛ سقوط قیمت ها در […]

تغییر شرایط آب و هوایی در مناطق عمده تولید غلات، یعنی روسیه، اوکراین و آمریکای جنوبی، تأثیر ناامیدکننده ای بر بازار های آتی داشته است. هم اکنون این بازار تحت نفوذ شدید سرمایه گذاران مالی قرار دارد.

به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)؛ سقوط قیمت ها در بازارهای آتی غلات در هفته گذشته، تا حدی به این دلیل است که تجارت غلات در حال حاضر بیشتر تحت تاثیر طرف های سرمایه گذاری (دلالان عمده) است تا طرف های اقتصاد کشاورزی. در نتیجه، بازار غلات نیز به شدت پیامدهای اقتصاد کلان بحران کرونا را احساس می کند.

مالیات وضع شده صادرات گندم توسط روسیه، با توجه به افزایش قیمت ها در بازار جهانی، تأثیر کافی نخواهد داشت. به عبارت دیگر، قیمت های داخلی نیز به همان اندازه در حال افزایش هستند.

دولت روسیه اکنون پیش بینی نسبتاً خوش بینانه ای برای برداشت آتی غلات ارائه داده است. سوال این است که، با توجه مواجهه با خشکسالی روس ها در پاییز، بنابراین شرایط مناسبی برای برداشت محصولات در زمستان نیست. زمین ها تا حدی زیر یک لایه از برف پوشانده شده اند. برف در اوکراین و جنوب روسیه از بین رفته است که مکمل خوبی برای سطح پایین آب زیرزمینی بود.

قیمت آتی ذرت در حال سقوط است

لیست نهایی شیکاگو برای قرارداد ذرت در مارس ۲۰۲۱ ، بر حسب دلار به ازای هر بوشل (۲۵٫۴ کیلوگرم)

باران در آمریکای جنوبی

در نتیجه اقدام لحظه آخری دولت ترامپ ، قیمت ذرت در ایالات متحده تکان زیادی خورد زیرا تعدادی از پالایشگاه ها از ترکیب نمودن بیواتانول معاف شدند. همچنین در آمریکای جنوبی به دلیل بارش باران، قیمت ها را تحت تاثیر قرار گرفته اند.

گندم و ذرت اندکی افت می کنند ، جو ارزش را حفظ می کند

شاخص های قیمت در بازار دانه های جهان مطابق با سال ۲۰۰۰ = ۱۰۰

ذرت کمتر در اوکراین

گزارش هایی از اوکراین وجود دارد که دیگر نیازی به محدود کردن صادرات ذرت نیست. با این حال، طبق اعلام وزارت کشاورزی ایالات متحده، اوکراین فقط ۸ درصد سطح زیر کشت ذرت دارد، اما تولید در هکتار آن بسیار کمتر از برداشت ۲۹٫۵ میلیون تن یعنی تقریبا برابر با ۶٫۵ میلیون تن کمتر است.

صادرات ذرت در اوکراین کاهش یافته است. براساس اظهارات شورای بین‌المللی گندم، برداشت سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ در حدود یک ششم کم‌تر از ۳۵ میلیون تن محصول سال قبل خواهد بود. وضعیت کنونی صادرات این کشور هم یک چهارم یا ۳.۵ میلیون تن در مقایسه با فصل قبل کمتر است.

ترجمه: محمد مسعودی