• شماره خبر : 64465
 • تاریخ انتشار : 1 خرداد 1400
 • پرینت این صفحه
 • ۶۱ هکتار از اراضی اردبیل به سامانه نوین آبیاری مجهز شد

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با حضور استاندار اردبیل آئین افتتاح ۶۱ هکتار از اراضی زراعی دشت اردبیل مجهز به سامانه نوین آبیاری به بهره‌برداری رسید.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با حضور استاندار اردبیل آئین افتتاح ۶۱ هکتار از اراضی زراعی دشت اردبیل مجهز به سامانه نوین آبیاری به بهره‌برداری رسید.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از مهر؛ خلیل نیکشاد اظهار کرد: در دشت اردبیل کشت جایگزین به ویژه غلات دانه‌ریز و سویا و کلزا جایگزین کشت سیب زمینی با آب‌بری بسیار بالا شده و کشاورزان عمده اراضی خود را به سیستم نوین آبیاری مجهز کردند.

  وی خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان اردبیل مجهز به سیستم نوین آبیاری شدند که اعتبار هزینه شده برای طرح افتتاحی امروز ۸۴۰ میلیون تومان بوده که از طریق منابع فنی و اعتباری و صندوق توسعه حمایت از بخش کشاورزی تأمین شده بود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ۱۵۰ میلیون تومان نیز از این منابع آورده کشاورزان بود که با اجرای این طرح راندمان تولید در هر هکتار ۱۵ درصد افزایش یافته و میزان بهره‌وری از ۴۵ درصد به ۸۵ درصد ارتقا یافته تا شرایط مناسب تولید را در دشت اردبیل شاهد باشیم.

  نیکشاد افزود: در سه سال اخیر با اهتمام سازمان جهاد کشاورزی توسعه آبیاری مدرن به نحوی انجام شده که استان اردبیل از جایگاه بیست و هشتم به جایگاه تک رقمی صعود کرده است و ما موفق شدیم در یک هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی استان با سرعت و دقت عملیات آبیاری مدرن را در بخش‌های مختلف به انجام برسانیم.

  وی طرح اجرایی در دشت اردبیل را عمدتاً چاه – مزرعه برشمرد و بیان کرد: انتظار می‌رود زارعین به ویژه سیب زمینی کاران از این طرح استفاده کنند تا از منابع دولتی در اجرای طرح‌های آبیاری مدرن به شکل صحیح و درست بهره‌برداری شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: به ازای هر هکتار اراضی سیب زمینی ۱۲ هزار مترمکعب آب نیاز است که با توجه به شرایط اقلیمی استان این میزان مصرف بین ۷ تا ۸ هزار مترمکعب است و با جلوگیری از اتلاف آب کشاورزان مزارع سنتی خود را به مزارع با کیفیت مدرن تبدیل می‌کنند.


  کلید واژه ها:

  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of