• شماره خبر : 69379
 • تاریخ انتشار : 6 مهر 1400
 • پرینت این صفحه
 • وضعیت ذرت، جو و گندم در سه ماهه سوم سال میلادی

  در سه ماهه سوم سال جاری میلادی بازارهای جهانی ذرت، گندم و جو از خود رفتار متفاوتی نشان دادند.

  تحلیل بازار - قیمتهای جهانی

  در سه ماهه سوم سال جاری میلادی بازارهای جهانی ذرت، گندم و جو از خود رفتار متفاوتی نشان دادند.

  به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا) به نقل از تحلیل گر ارشد یاشار؛ در سه ماهه سوم سال جاری میلادی بازارهای جهانی ذرت، گندم و جو از خود رفتار متفاوتی نشان دادند.

  گندم

  کمیسیون اروپا، در هفته گذشته از احتمال کاهش عملکرد محصول گندم در این منطقه خبر داد که تا حدودى باعث رشد قیمت هاى آتى گندم در Euronext شد. از سوى دیگر، کماکان تقاضاى بازار گندم طى مناقصات مختلف خصوصا پاکستان، الجزایر و ژاپن  در هفته گذشته روند افزایش قیمت ها را در حوزه بالتیک علیرغم کاهش معاملات بدلیل مشکلات ناشى از وضعیت حمل و نقل، به دنبال داشت.

  البته، به نظر من باید کماکان روند بازار را براى ماه هاى انتهاى سال میلادى با در نظر گرفتن برداشت گندم استرالیا و همینطور عرضه بیشتر ذرت در حوزه بالتیک، تا حدودى محتاطانه و احتمال با روند افت قیمت ها در آن مقطع، دنبال کرد.

  در نمودار اول، روند سه ماهه قیمت گندم تحویل ترمینال ها در اکراین را از سپتامبر سال ٢٠٢٠ تا ٢٠٢١، بررسى میکنیم.

  جو

  بازار جو، خصوصا در حوزه بالتیک تقریبا روند ثابت و کاهشى را داشته است. در نظر داشته باشیم که اکراین حدود ٣.٢٣ میلیون تن صادرات جو داشته و در هفته جارى حدود ۴٠٠ هزار تن هم آماده دریافت مجوز حرکت به مقاصد خود هستند. به نظر من، روند قیمت بازار کماکان در همین حدود قیمت ها و صرفا تحت تاثیر مناقصات خرید (احتمالا ترکیه، سعودى) تا حدودى نوسان داشته باشد. با این حال، احتمالا از اواخر سال جارى شاهد تغییرات با روند افزایش قیمت در بازار باشیم.

  در نمودار دوم، روند سه ماهه قیمت جو تحویل ترمینال ها در اکراین را از سپتامبر سال ٢٠٢٠ تا ٢٠٢١، بررسى میکنیم.

  ذرت

  با توجه به آخرین گزارش USDA از وضعیت برداشت ذرت در امریکا، نظر به اینکه تا حدودى برآوردها از روند مطلوب تر میزان و کیفیت برداشت (البته حدود ١٠٪ تا تاریخ ١٩ سپتامبر برداشت ذرت بوده) حکایت داشته، از طرفى تقویت ارزش دلار و روند تقاضاى بازار چین، شاهد تقریبى کاهش ارزش معاملات بورس شیکاگو بودیم.

  با این حال، بازار حوزه بالتیک به نظر به جریان بازار شیکاگو کمتر توجه داشته و تا حدودى هفته گذشته را شاهد انجام معاملات ذرت در این حوزه بودیم. البته، یکى از علل عدم کاهش قابل توجه قیمت ها در حوزه بالتیک را شاید بتوان به تاخیر احتمالى ٢-٣ هفته اى برداشت ذرت در اکراین دید که تا حدودى بازار ها در این حوزه را بالا نگه داشته است.

  البته، به نظر من، با توجه به اینکه کماکان ذرت اکراین از لحاظ قیمت تا حدودى مناسب تر از سایر رقبا باشد، شرایط براى افزایش تقاضا و احتمال رشد نسبى قیمت ها، محیا باشد.


  کلید واژه ها:
  , , , ,

  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of