• شماره خبر : 70025
 • تاریخ انتشار : 21 مهر 1400
 • پرینت این صفحه
 • پرچالش ترین معاونت وزارتخانه، معاونت امور دام است

  دماوندی نژاد گفت: بخش عمده ای از این چالش ها تحمیل شده از خارج از محیط معاونت و حتی وزارتخانه بوده و این معاونت با کمبود نیرو مواجه است.

  دماوندی نژاد گفت: بخش عمده ای از این چالش ها تحمیل شده از خارج از محیط معاونت و حتی وزارتخانه بوده و این معاونت با کمبود نیرو مواجه است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا)؛ حسین دماوندی نژاد در این نشست گفت: پرچالش ترین معاونت وزارتخانه، همین معاونت امور دام است و در زیر بخش دیگری چالش به این میزان نداریم و ذات این معاونت انرژی خواه است و یک وزنه سنگین در عرصه اقتصادی کشور است.

  وی افزود: بخش عمده ای از این چالش ها تحمیل شده از خارج از محیط معاونت و حتی وزارتخانه بوده و این معاونت با کمبود نیرو مواجه است.

  وی در ادامه افزود: در سفری که به کشور سوریه داشتم پیشنهاد ورود به صنعت طیور آن کشور را دریافت نمودم. در مقاطع زمانی نه چندان دور، سوریه جزو کشورهای صادرکننده گوشت مرغ بوده ولی علیرغم اینکه در حال حاضر حدود ۸۰% از زیرساخت های این کشور را از دست رفته است و اکثر مردم با حقوق روزانه یک دلار امرار معاش می کنند و هنوز هم در حال جنگ است، نگاه مسئولین سوریه به زیر ساختهای کشور ۱۸۰ درجه با نگاه مسئولین کشور ما متفاوت است.

  دماوندی نژاد اضافه کرد: اگرچه جمعیت کشور حدود ۸۵ میلیون نفر است ولی برنامه ریزی که برای تولید و تأمین غذایی در کشور باید صورت بگیرد برای۱۳۰ میلیون جمعیت است و این میزان تولید از ایران و تا عمق ۴۰۰-۳۰۰ کیلومتری کشورهای پیرامون ایران که فاقد زیرساخت های لازم هستند را در بر می گیرد و انجام این مهم تماماً بر عهده زیربخش های معاونت امور دام می باشد.

  معاون امور دام کشور در خصوص تحریم های ظالمانه افزود: در منشور سازمان ملل آمده است: «چنانچه دو کشور با یکدیگر در جنگ باشند و یکی از این کشورها توانایی تأمین دارو و غذا را داشته باشد؛ و کشور دیگر این توانایی را نداشته باشد؛ کشور توانمند باید دارو و غذا را به در اختیار که همان کشوری که با آن در جنگ است بگذارد». در حالی که در تحریم ظالمانه علیه ایران از همه طرف مورد تحریم دارو و غذا قرار گرفته ایم.

  وی خاطر نشان ساخت: در بحث واردات مرغ اجداد؛ ایران در تقسیمات جغرافیایی زیر مجموعه UK  قرار گرفته است، به این معنی که فقط این کشور به ایران می بایستی مرغ اجداد بدهد و بنابراین در مقطعی واردات مرغ اجداد به ایران بسیار محدود شد. پس از مذاکراتی که در کشور ترکیه صورت گرفت و این کشور ها وقتی از پتانسیل مرغ آرین مطلع شدند، محدودیت واردات مرغ اجداد را برداشتند.

  معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد افزود: تولید مرغ لاین در کشور به گونه ای است که این روند در بسیاری از کشورها در حال انجام است و کشورهای چین، هند و روسیه تولید مرغ لاین را با عناوین مختلف برای خود انجام می دهند.

  وی خاطر نشان ساخت: برای دستیابی به خودکفایی در تولید باید در خصوص رفع عمده مشکلات موجود در صنعت دام و طیور که بازارگاه و نرخ ارز بوجود آورده اند باید اقدامات لازم صورت گیرد. هوشمندسازی صنعت کشاورزی باید به صورت یک برنامه مدون درآید و در امر واردات و صادرات باید مانع زدایی های لازم صورت پذیرد و بازیگرانی که به نوعی در روند تولید کشور خلل ایجاد می کنند، شناسایی و حذف شوند.

  وی در انتها یاد آور شد: انتظار معاونت از مطبوعات تخصصی دام و طیور غنی سازی کردن ارائه اطلاعات و برقراری ارتباطات قوی با تولیدکنندگان و منجمله معاونت امور دام است.


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of