معرفی رییس جدید موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
معرفی رییس جدید موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
با حکم دکتر خیام نکویی، دکتر مختار مهاجر رئیس پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان به سمت سرپرست موسسه تحقیقات علوم دامی کشور منصوب شد.

با حکم دکتر خیام نکویی، دکتر مختار مهاجر رئیس پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان به سمت سرپرست موسسه تحقیقات علوم دامی کشور منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)، مراسم معارفه سرپرست جدید موسسه با حضور دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، حجت الاسلام شجاع مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در موسسه، مهندس کرمی معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی، روسای بخش های تحقیقاتی، و شماری از مدیران در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۰ در سالن گفتگوی موسسه برگزار شد.
در این مراسم دکتر خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ضمن سخنانی اظهار داشت، در آستانه نوروز باستانی و ماه مبارک رمضان از پروردگار یگانه خواستاریم همه ما بتوانیم تقوای الهی را پیشه خود سازیم. ایشان افزود، مردم و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی از ما انتظار اقدامات معنا داری را دارند. معاون وزیر جهاد کشاورزی کمرنگ بودن ارتباط تحقیقات و اجرا را یکی از ضعف های این حوزه نام برد و افزود، باید اتفاق های جدی در این مجموعه روی دهد. انتظار داریم موسسه نقش درخشانی داشته باشد و بتواند به جایگاه درخشان خود دست یابد که نبود آن برای همه به صورت دغدغه در آید و ضرورت موسسه کاملا احساس شود.
دکتر خیام نکویی انتخاب دکتر مهاجر را بهترین انتخاب عنوان کرد و افزود، امیدوارم همکاران موسسه بیشترین همکاری را با ایشان داشته باشند. رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تاکید کرد، دغدغه موسسه نباید بودجه باشد و باید خروجی های خوبی داشته باشد زیرا این موسسه از مجموعه های نقش آفرین در وزارت جهاد کشاورزی می باشد و امید ما این است که‌ از ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی موسسه بتوانیم به بهترین شکل استفاده کنیم. ایشان در مورد ارتباطات بین‌المللی خاطر نشان کرد، به این ارتباط ها نباید به دیده جانبی و فرعی نگاه شود.
ما باید از تجربه کشورهای دیگر استفاده کنیم.
دکتر خیام نکویی در بخش دیگری از سخنان خود به واردات نهاده های دامی اشاره کرد و افزود،۱۰ تا ۱۳ میلیارد دلار واردات نهاده داریم. وی خاطرنشان کرد، ظرفیت استان ها در معادلات ملی نباید نادیده گرفته شود و توانایی استان‌ها می باید تقویت گردد.
وی یادآور شد، نیروی انسانی موسسه دارای توان بالایی می باشد و همه نیروها باید همکاری کنند تا اتفاق های خوبی روی دهد. ایشان در ادامه به افتتاح نخستین پارک منابع طبیعی و کشاورزی در استان البرز اشاره کرد و خواستار مشارکت فعال همکاران موسسه در این پارک شد. ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری با بخش خصوصی و بخش اجرا اشاره کرد و تاکید کرد این همکاری باید گسترش یابد. معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد، ماموریت ما تولید مقاله نیست.
یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام شود تغییر آیین‌نامه‌ ارتقا در راستای تقویت بخش کشاورزی و تدوین نظام جامع آموزش در بخش کشاورزی است.
ما باید در این دوره بخش کشاورزی را تقویت کنیم در این مرحله از ظرفیت‌ دانش اعضای هیات علمی نیز بهره خواهیم برد. ایشان خاطرنشان کرد ظرفیت‌هایی ایجاد می کنیم که بخش کشاورزی در حوزه نیروی انسانی تقویت شود.
موسسه باید بازوی قوی وزارتخانه در حوزه دامپروری باشد. دکتر خیام نکویی در پایان به ساختار سازمان اشاره‌ کرد و گفت ساختار کنونی سازمان پاسخگوی برخی نیازها نیست و می باید تغییراتی در این زمینه روی دهد اگر همکاران در این خصوص دیدگاهی دارند استقبال می کنیم.

در این جلسه دکتر مختار مهاجر سرپرست جدید موسسه ضمن سخنانی اظهار داشت، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور توانسته کارهای بسیار خوبی انجام دهد و اگر دامپروری کشور جایگاهی دارد، نشان دهنده این موضوع است که تحقیقات توانسته تاثیر گذار باشد و بخش اجرا توانسته از تحقیقات استفاده کند.

 

ایشان افزود، در برخی موارد کاستی‌هایی وجود دارد که امیدواریم با حمایت وزیر محترم جهاد فاصله بخش اجرا و تحقیقات کمتر شود.

 

دکتر مهاجر خاطرنشان کرد، مدیریت منابع ژنتیک دامی در اختیار موسسه است و مدیریت منابع ژنتیک در زمینه صادرات و واردات نیز باید در اختیار موسسه باشد. وی افزود، سیاست های ما در راستای سیاست های وزارتخانه خواهد بود و می خواهیم با بخش اجرا هماهنگ باشیم تا بتوانیم مشکلات بخش دامپروری را کمرنگ تر کنیم.

 

ایشان یادآور شد،هدف این است که یافته های تحقیقاتی سریع تر به بخش اجرا برسد. در این جلسه دکتر اسماعیل خانیان رئیس پیشین موسسه ضمن سخنانی به عملکرد و دستاوردهای موسسه طی سال‌های گذشته اشاره کرد.

 

 

  • نویسنده : مهدی مسعودی
  • منبع خبر : روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور