سازمان تامین غلات ترکیه(TMO)قیمت های داخلی جدید برای خرید گندم و جو را منتشر کرد
سازمان تامین غلات ترکیه(TMO)قیمت های داخلی جدید برای خرید گندم و جو را منتشر کرد
بر اساس اعلام TMO، قیمت گندم ۲۸٪ و قیمت جو با ۲۳٪ افزایش قابل توجهی روبرو شده است

بر اساس اعلام TMO، قیمت گندم ۲۸٪ و قیمت جو با ۲۳٪ افزایش  قابل توجهی روبرو شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی وصنایع غذایی ایران( اگنا)،معمولاً در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن، قیمت هاى تضمینى خرید داخلى اعلام تا با شروع سال تجاری جدید هماهنگى هاى لازم جهت خرید انجام شود.مقامات ترکیه قیمت پایه خرید گندم را به مبلغ ۸٬۲۵۰ لیره ترکیه‌ براى هر تن تعیین کرده‌اند که از ۶٬۴۵۰ لیره نسبت به سال قبل، بالاتر  است.

در همین راستا، قیمت جو را نیز به مبلغ ۷٬۰۰۰ لیر در تن تعیین کرده‌اند که از ۵٬۰۰۰ لیر افزایش یافته است.علاوه بر این، برای هر کسی که در سه ماه اول سال تجاری گندم عرضه کند، پاداشی به مبلغ ۱٬۰۰۰ لیر در تن و برای جو نیز پاداشی به مبلغ ۵۰۰ لیر در تن تعین شده است.

این سیاست تعیین نرخ احتمالاً منعکس کننده تداوم کاهش ارزش پول ملى ترکیه در بازارهای بین المللی و خصوصا در مقابل دلار می باشد.به طوری که لیر پس از انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور، مجدداً به پایین ترین میزان و در حدود ٢٢ لیر (سال قبل در همین زمان حدود ١۶.۵ لیر) رسیده است.با این حال، افزایش قیمت خرید داخل و قیمت نسبتاً پایین گندم جهانی می تواند علاقه به فروش در بازار داخلی و خرید در بازارهای بین المللی را افزایش دهد.

همزمان با انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت خرید داخلى، شایعاتى مبنى بر افزایش ارزش مجوز واردات به گوش میرسد.در حال حاضر، تنها واحد هاى آرد سازى  فقط در صورتی می‌توانند مجوز واردات را دریافت کنند که قبلاً آرد را صادر کرده باشند.

برای هر کس دیگری که به دنبال واردات گندم است، فعالان بازار باید مجوز خریداری کنند، اقدامی که اکنون با توجه به تنظیم بالای قیمت خرید داخلى، جذاب به نظر می رسد.در زیر، میزان واردات گندم، جو و ذرت ترکیه را طى یکسال قبل بررسى می کنیم.

  • نویسنده : زهرا لیاقت فر