کاهش تولید گندم در آرژانتین
کاهش تولید گندم در آرژانتین
کاشت گندم  در آرژانتین در هفته گذشته تنها ٤٠ درصد کامل شد، در مقابل میانگین ٥ ساله در اواسط ژوئن که ٥٠ درصد بود. پيش بينى مي شود كه بدليل شرايط جوّى، گندم  کاشته شده در نیمه دوم ژوئن برای جوانه زدن با مشکل مواجه خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران(اگنا) یک الگوى آب و هواى کاملا خشک و گرمای غیرعادی در آرژانتین به دنبال بارش هاى عادى در نیمه اول ماه مه، مجدداً شکل گرفته شده است. بارندگی در کوردوبا، سانتافه، انتریوس و در شمال بوئنوس آیرس از اول ژوئن تا کنون در محدوده ٠ الى ٢۵٪؜ درصد شرایط نرمال ثبت شده است که منجر به احتمال کاهش رطوبت سطحی و زیرزمینی دوباره در بخش بزرگی از کمربند گندم  آرژانتین می باشد.
کاشت گندم  در آرژانتین در هفته گذشته تنها ۴٠ درصد کامل شد، در مقابل میانگین ۵ ساله در اواسط ژوئن که ۵٠ درصد بود. پیش بینى می شود که بدلیل شرایط جوّى، گندم  کاشته شده در نیمه دوم ژوئن برای جوانه زدن با مشکل مواجه خواهد شد. در نظر داشته باشیم که بورس روزاریو (Rosario) برآورد خود از تولید گندم آرژانتین را براى سال زراعى پیش رو به ١۶ میلیون تن کاهش داده است.
ضمن اینکه، وزارت کشاورزی آرژانتین گزارش داد که برداشت ذرت  این کشور تا ٢۵ام خرداد ماه به ۵١ درصد از سطح زیر کشت رسیده است، در حالی که در هفته گذشته ۴۶ درصد بود. در همین زمان در سال قبل، ۶١ درصد برداشت ذرت ، انجام شده بود. برداشت دانه سویا  هم تقریبا تا هفته گذشته با ٩٨.١٪؜ از اراضى تحت کشت دانه سویا تکمیل شده که طبق اعلام بورس غلات بوینس آیرس، میزان برداشت دانه سویا  آرژانتین براى فصل جارى حدود ٢١ میلیون تن تخمین زده می شود.
  • نویسنده : زهرا لیاقت فر
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)