صنعت دامی نیازمند حمایت جدی است/ احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال
صنعت دامی نیازمند حمایت جدی است/ احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک با تاکید بر اینکه صنعت دامی کشور نیازمند حمایت جدی است، گفت: باتوجه به کمبود نقدینگی تولیدکنندگان، احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال وجود دارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک:

صنعت دامی نیازمند حمایت جدی است/ احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک با تاکید بر اینکه صنعت دامی کشور نیازمند حمایت جدی است، گفت: باتوجه به کمبود نقدینگی تولیدکنندگان، احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از ایرنا، «افشین صدر دادرس»درباره وضعیت تولید جمعیت دامی و قیمت گوشت در بازار، افزود: اکنون دامداران و دامپروران با مشکل جدی نقدینگی روبه‌رو هستند، زیرا هرچند نهاده های دامی از جمله جو، یونجه و کاه به اندازه کافی وجود دارد اما تولیدکننده پولی برای تامین این نهاده ها ندارد.

وی بیان‌داشت: با توجه به اینکه برنامه ای برای تامین نقدینگی صنعت دامی اعلام نشده، همین مساله باعث می شود تولیدکننده نتواند نهاده مورد نیاز خود را تامین کند.

این مقام صنفی اظهار داشت: وقتی دامدار و پرواربند نتواند نهاده مورد نیاز دام خود را تامین کند، چاره ای جز اینکه دام های ماده و مولد خود را راهی کشتارگاه ها کند، نخواهد داشت.

نقدینگی برای واردات دام هست، اما برای حفظ تولیدات دامی نه

وی ادامه‌داد: با وجود اینکه اعلام می‌شود نقدینگی برای حفظ تولیدات دامی داخلی کشور نداریم، اما واردات انجام می شود در صورتی‌که واردات نمی‌تواند در تنظیم بازار موثر باشد، هرچند شاید به‌صورت مقطعی بتواند به عنوان مسکّن عمل کند اما دائمی نیست و هیچ راهی به جز تکیه بر تولید داخلی نداریم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک تصریح‌کرد: اگر مشکل صنعت دامی جدی گرفته نشود، در ۶ ماهه دوم سال شاهد کاهش تولید جمعیت دامی و در پی آن گوشت قرمز خواهیم بود که این موضوع چیزی جز وابستگی برای کشور به دنبال ندارد.

وی با اشاره به قیمت ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومانی قیمت دام زنده گوسفندی درجه یک، خاطرنشان‌کرد: تولید دام هم متاثر از نرخ تورم در کشور است و منطقی نیست که گفته شود دام باید به قیمت سه سال پیش تولید و عرضه شود.

صدر دادرس اضافه‌کرد: در واقع دامدار و دامپرور ما سود نمی کند، بلکه دام را به قیمت تمام شده محصول به بازار عرضه می‌کند که همین امر کاهش نقدینگی را در پی دارد؛ به‌طور مثال یک قلم افزایش قیمت که به تازگی رخ داده، ۳۰ درصد افزایش هزینه حمل و نقل است، این افزایش به وسیله تولیدکننده انجام نشده، اما کسی نمی خواهد تاثیر این افزایش قیمت بر نرخ دام زنده و گوشت قرمز را بپذیرد.

به گفته وی، تبدیل دام زنده به لاشه گوشت ۴۲ درصد ضریب تبدیل دارد که در نهایت باعث می شود قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفندی با قیمتی بین ۳۵۰ تا ۳۷۰ هزار تومان به دست مصرف کنندگان برسد، اما به‌طور قطع قیمت‌های بالای ۴۵۰ هزار تومان برای گوشت‌های تفکیکی نیز منطقی نیست، زیرا این پول به جیب دلالان و عمده فروشان می رود که اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.

این مقام صنفی گفت: بر این اساس، قیمت تمام شده دام زنده هم مانند سایر کالاهای دیگر در اثر افزایش نرخ تورم رشد پیدا کرده و لازم است با توجه به اینکه مصرف کنندگان توان مالی چندانی برای خرید ندارند، دولت از طریق قوانین مختلف از این صنعت حمایت کند.

وی براین باور است که واردات نه فقط به ضرر تولیدکننده است، بلکه به نفع مصرف کننده نیز نیست و باید برای حفظ تولیدات داخلی چاره ای جدی اندیشیده شود.

گوشت وارداتی کیفیت گوشت تولید داخل را ندارد

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک گفت: گوشت تولید داخل از کیفیت بالایی برخوردار است، بنابراین اگر واردکننده بخواهد گوشت وارداتی مشابه کیفیت تولید داخل را تامین و وارد کند، باید مبلغ زیادی برای آن پرداخت کند.

وی بیان‌داشت: بنابراین اغلب گوشت های وارداتی از کیفیت بالایی برخوردار نیستند؛ به طور مثال واردات از پاکستان و روسیه در سال گذشته فقط باعث خروج ارز از کشور شد و گوشت مناسبی داخل کشور وارد نشد.

صدر دادرس معتقد است به‌جای صرف منابع ارزی کشور برای واردات، باید آن را صرف امور زیربنایی کنیم که در این صورت بخشی از مشکلات تولید داخلی حل خواهد شد.

وی با اشاره به برابری عرضه و تقاضا برای دام در کشور، افزود: در یک دوره ای با مازاد جمعیت دامی روبه‌رو بودیم اما اکنون جمعیت دامی کشور به نسبت تقاضای بازار به تعادل رسیده و حالا که عرضه و تقاضا برابری می کند تولیدکننده حاضر نیست دام تولیدی خود را زیرقیمت واقعی بفروشد.

این مقام صنفی ادامه‌داد: اکنون قیمت تمام شده دام زنده گوسفندی تقریبا معادل همان قیمتی است که امروز در بازار عرضه می شود، به طور قطع هیچ دامداری دام کیفی خود را با قیمت گوشت بی کیفیت وارداتی تحویل نمی‌دهد.

صدردادرس گفت: یارانه ای که امروز برای واردات گوشت های خارجی بی کیفیت اختصاص می یابد، اگر برای حمایت از تولید داخلی اختصاص یابد، به طور حتم به رونق تولید می‌انجامد.

وی ضمن اشاره به کاهش کشتار دام در ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزود: طبق آمارهای موجود سرانه مصرف گوشت در ایران بین ۶ تا هشت کیلوگرم است که به نظر نمی‌رسد این رقم دقیق باشد، زیرا با افزایش مصرف گوشت مرغ، سرانه گوشت قرمز باید کاهش یافته باشد.

صدر دادرس گفت: در سبد خانوار چیزی تحت عنوان کالای جایگزین وجود دارد، بنابراین در سال‌های اخیر، گوشت مرغ جایگزین گوشت قرمز شده است به طوری که مصرف گوشت مرغ از سرانه ۱۵ تا ۱۶ کیلوگرم در سال به ۳۲ کیلوگرم در سال رسیده است که همین امر مشکلاتی را برای صنعت طیور ایجاد کرده که با تمام ظرفیت خود کار کنند.

 

گوشت قرمز تولید داخل در کالابرگ الکترونیک دیده نشده است

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک تصریح‌کرد: در پی حذف ارز ترجیحی، وعده داده شد که برای حمایت از این صنعت، گوشت قرمز در کالابرگ یارانه ای جای بگیرد و در عین حال برای حمایت از تولیدکنندگان نیز دامدار کارت ارائه شود؛ اما هیچ یک از این دو مهم عملی نشد. امروز در کالابرگ الکترونیک اقلامی همچون ماکارونی، پوشک و مواد شوینده و به تازگی گوشت گوساله منجمد دیده شده است، اما خبری از گوشت قرمز گرم تولید داخل نیست.

وی اضافه‌کرد: همچنین تولیدکنندگان نمی توانند از دامدار کارت بهره مند شوند زیرا هر زمان تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات دامدار کارت مراجعه می کنند مسوولان بانکی می گویند که اعتبار نداریم و نمی توانیم مبلغی به این بخش اختصاص دهیم.

صدر دادرس هشدار داد: شرایط صنعت دام کشور به نقطه حساسی رسیده که اگر دولت نخواهد حمایت های واقعی از این بخش داشته باشد، در سال‌های نه چندان دور باید مجموع نیاز گوشت کشور از محل واردات تامین شود.

وی خواستار آن شد تا یارانه ای که برای حمایت از مصرف کنندگان به گوشت وارداتی اختصاص می یابد، به حمایت از تولید داخلی اختصاص یابد تا در بحث تامین گوشت قرمز نیز به یک واردکننده ۱۰۰ درصد تبدیل نشویم که چیزی جز وابستگی نیست.