ارز آوری ۸۸ میلیون دلاری صادرات زعفران برای کشور در پنج ماهه نخست سال
ارز آوری ۸۸ میلیون دلاری صادرات زعفران برای کشور در پنج ماهه نخست سال
طبق آمار گمرک، امسال صادرات زعفران در پنج ماهه نخست سال 88 میلیون دلار برای کشور ارز آوری داشته است که با رشد 54 درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

غلامرضا میری-نایب رییس شورای ملی زعفران؛

ارز آوری ۸۸ میلیون دلاری صادرات زعفران برای کشور در پنج ماهه نخست سال

طبق آمار گمرک، امسال صادرات زعفران در پنج ماهه نخست سال ۸۸ میلیون دلار برای کشور ارز آوری داشته است که با رشد ۵۴ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

به گزارش پایگاه  اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از ایانا، براساس آمار گمرک، صادرات زعفران در پنج ماهه نخست سال ۸۱ تن به ارزش ۸۸ میلیون دلار بوده که در مدت مشابه سال گذشته صادرات این محصول ۴۹ تن به ارزش ۵۷ میلیون دلار بوده است. در مقایسه با سال گذشته ۶۸ درصد در وزن و ۵۴ درصد در ارزش، افزایش داشته است.

طبق آمار گمرک، زعفران ایرانی فاقد بسته‌بندی و در حجم‌های کیلویی در گونی از کشور خارج می‌شود و ۳۰ تا ۴۰ درصد آن به کشور امارات، ۲۰ تا ۳۰ درصد به کشور اسپانیا و حدود ۱۰ درصد آن نیز به کشور عراق منتقل می‌شود. همچنین حجم عمده زعفران ایران با وزن بالای ۳۰ گرم به دیگر کشورها صادر می‌شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه هم‌اکنون حداقل قیمت هرکیلو زعفران ۳۱ میلیون تومان و حداکثر ۴۰ میلیون تومان است، به پیش‌بینی صادرات زعفران در سال ۱۴۰۲ پرداخت و گفت: با رفع موانع صادراتی همچون بازگشت ارز و حذف عوارض آب مجازی پیش‌بینی می‌شود که صادرات نسبت به سال قبل ۴۰ درصد رشد یابد.

غلامرضا میری از آرامش حاکم بر بازار زعفران خبر داد و گفت: اکنون قیمت هر کیلو زعفران دسته ۳۱ تا ۳۲ میلیون تومان، پوشال ۳۴ تا ۳۶ میلیون تومان، سرگل ۳۷ تا ۳۸ هزارتومان، نگین ۳۸ تا ۴۰ میلیون تومان و سوپر نگین ۴۲ تا ۴۳ میلیون تومان است.

وی قیمت زعفران را تابع عرضه و تقاضا دانست و افزود: با کاهش عرضه در برابر تقاضا، قیمت افزایش می‌یابد. اما اکنون‌ نمی‌توان پیش‌بینی راجع به بازار داشت.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با رفع موانع صادراتی همچون بازگشت ارز و حذف عوارض آب مجازی پیش‌بینی می‌شود که صادرات نسبت به سال قبل ۴۰ درصد رشد پیدا کند.

  • منبع خبر : ایانا