کاهش سویا در برزیل
کاهش سویا در برزیل
ميزان برداشت دانه سویا برزیل برای سومین ماه متوالی با كاهش  به ١٤٦.٩ میلیون تن رساند که ١.٧ درصد نسبت به گزارش قبلی اعلام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)؛ آژانس ملى مواد غذایی برزیل (Conab) برآورد میزان برداشت دانه سویا خود را برای سومین ماه متوالی با کاهش  به ١۴۶.٩ میلیون تن رساند که ١.٧ درصد نسبت به گزارش قبلی کمتر می باشد. ضمن اینکه،در آخرین به روز رسانی ماهانه این سازمان، پیش بینی میزان تولید ذرت با ٠.٨ درصد کاهش  به ١١٢.٧ میلیون تن رسید.

مجموع میزان تولید انواع دانه های روغنی و غلات برزیل اکنون به ٢٩۵.۶ میلیون تن پیش بینی می شود که این رقم نیز ١.۴ درصد کمتر  از برآورد ماه گذشته است. برآورد کل میزان تولید انواع محصولات کشاورزى برزیل ٧.۶ درصد نسبت به رکورد ٣١٩.٨ میلیون تنی محصول در سال ٢٠٢٢/٢٠٢٣ کاهش  یافته است. در همین راستا، میزان تولید سویا  ۵ درصد نسبت به رکورد سال قبل کاهش  یافته است که اساساً به دلیل شرایط نامساعد جوی بوده با این حال، این میزان کماکان دومین تولید زیاد برزیل در تاریخ است.

برآورد تولید ذرت  هم ١۴.۵ درصد کمتر از رکورد محصول در سال ٢٠٢٢/٢٠٢٣ است. در همین راستا، Conab برآورد خود از میزان صادرات ذرت  در سال ٢٠٢۴ را ٣٢ میلیون تن در مقایسه با رکورد ۵۵.۵ میلیون تنی در سال ٢٠٢٣ اعلام کرد. در زیر، مقایسه اى از برآورد میزان برداشت ذرت  توسط دو سازمان Conab و USDA را از سال ٢٠٠٠ و میزان روند اختلاف پیش بینى این دو سازمان را بررسى میکنیم.

 

  • نویسنده : زهرا لیاقت فر
  • منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)