حذف شش میلیون مرغ تخمگذار با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی
حذف شش میلیون مرغ تخمگذار با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار میهن اعلام کرد: یکی از مشکلات بزرگ ما اکنون یک مصوبه دولتی است که هنوز پولی برای ما نداشته است و آن حذف شش میلیون مرغ تخمگذار به ازای پرداخت ۱۰ میلیارد تومان یارانه دولتی بود که هنوز خبری از آن نیست.   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی  […]

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار میهن اعلام کرد: یکی از مشکلات بزرگ ما اکنون یک مصوبه دولتی است که هنوز پولی برای ما نداشته است و آن حذف شش میلیون مرغ تخمگذار به ازای پرداخت ۱۰ میلیارد تومان یارانه دولتی بود که هنوز خبری از آن نیست.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی  ایران( اگنا)؛ رضا ترکاشوند، مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم گذار میهن با بیان این که در دوهفته اخیر یک نوسان کلی در حوزه قیمت تخم مرغ داشتیم؛  گفت:  در دو هفته اخیر به خاطر وجود رقبا و عرضه زیاد تخم مرغ؛ قیمت این کالا کاهش پیدا کرد و تقاضا برای خرید تخم مرغ  کم شد،در حالی که ما منتظر افزایش قیمت تخم مرغ بودیم.

 

وی  درباره قیمت تخم مرغ در ماه محرم عنوان کرد: من پیش بینی می کنم در ماه محرم با توجه به شرایط موجود در بازار؛ تغییر قیمت نخواهیم داشت اما  قاعده اش این بوده که ما با افزایش قیمت مواجه باشیم.

 

ترکاشوند درباره بازاریابی و صادرات تخم مرغ به کشورهایی مانند عراق و افغانستان گفت: بیشترین حجم صادرات این کالا به کشورهای عراق و افغانستان بوده است. امسال ۷۴ درصد حجم صادرات تخم مرغ ما به کشور عراق بوده است و بعد از آن کشور افغانستان در رتبه بعدی قرار گرفته است. تاجیکستان، ترکمنستان و کشورهایی مانند بحرین و عمان  که با صادرات بسیار موردی  مواجه بودند در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم گذار میهن  با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون  حدود ۵۱ هزار تن صادرات تخم مرغ  داشتیم؛ عنوان کرد: در شهریور ماه امسال ما به یک سطح مطلوبی از صادرات رسیدیم به طوری که در این ماه؛ به اوج صادرات ماهیانه خود رسیدیم و بالای ۱۴ هزار تن در یک ماه ،تخم مرغ صادر کردیم.

 

وی ادامه داد: در مهر ماه؛ این روند  به دلیل کشش بازار و وجود رقبایی مثل پاکستان در شرق و ترکیه در غرب؛ بازار تخم مرغ در ایران تحت تاثیر قرار گرفت و شرایط به روند قبلی خود در حوزه صادرات بازگشت اما همچنان صادرات تخم مرغ روند عادی را طی می کند و  اکنون روزانه  ۳۰۰ تن تخم مرغ برای صادرات درخواست مجوز می کنند و شرایط صادرات در واقع مانند سابق انجام می شود و مشکلی در این روند وجود ندارد.

 

ترکاشوند با اشاره به این سال گذشته در کل ۷۰ هزار تن تخم مرغ صادر کردیم؛ عنوان کرد: امسال شرایط برای صادرات تخم مرغ از سال گذشته بهتر است به طوری که امسال تاکنون نزدیک به ۵۱ هزار تن تخم مرغ صادر کردیم.

وی درباره ایجاد بازرهای جدید برای صادرات تخم مرغ گفت: کشور های دیگر بازار تخم مرغ ایران را می شناسند و بازاریابی بستگی به شرایط و امکاناتی دارد که بتوان برای مشتریان ایجاد کرد زیرا در شرایط رقابتی ممکن است از یکسری از مزیت ها استفاده کنند و بازار را به سمت خود بازگردانند.

مدیر عامل اتحادیه مرغ  تخم گذارمیهن عنوان کرد: اگر بتوانیم مزیت های صادراتی ایجاد کنیم و تخم مرغ را با قیمت مناسب تر در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم شرایط صادرات این کالا بهتر خواهد شد زیرا لازمه   صادرات مناسب این است که ما یک کمک حمایتی به تولید کنندگان و صادرکنندگان ارایه دهیم.

 

ترکاشوند درباره پیشنهاد این اتحادیه برای بهبود شرایط صادرات تخم مرغ گفت: سال گذشته مصوبه ای به عنوان مشوق صادراتی داشتیم که امسال عملیاتی شده و قرار است در اختیار  صندوق حمایت از صنعت طیور قرار بگیرد.

 

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از اعتبار۵۰ میلیارد تومان  که سال گذشته برای کمک به صنعت طیور و صادرات در نظر گرفته شده و اکنون در اختیار صندوق حمایت از صنعت طیور قرار دارد؛ برای کمک به صادرات این کالا استفاده کنیم.

 

وی ادامه داد: امسال از بخشی از این اعتبار برای حذف مرغ و کمک به مرغداران به صورت تسهیلات کمک گرفتیم اما با توجه به این که این اعتبار کامل در اختیار صندوق قرار نگرفته بود و باید به صورت تسهیلات از این اعتبار استفاده می کردیم؛ موفق نشدیم از این اعتبار استفاده مطلوب  کنیم.

 

مدیر عامل اتحادیه سراسری تخم گذار میهن درباره مشکلات این اتحادیه گفت: امسال مصوبه ای از تنظیم بازار گرفتیم که با کمک دولتی قرار شد چند میلیون مرغ را حذف کنیم. این اتحادیه وارد کار شد و یک میلیون مرغ را حذف کرد؛ اما همچنان کمک دولتی نرسیده است.

 

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه دولتی قرار بود برای حذف شش میلیون مرغ ۱۰ میلیارد تومان یارانه دریافت کنیم در حالی که بعد از حذف یک میلیون مرغ، کمکی دریافت نکردیم و نزدیک به  پنج مییارد تومان هزینه کردیم و با صرف حتی هزینه شخصی؛ هنوز به مرغداران بدهکار هستیم البته دولت این مصوبه را قبول دارداما هنوز این اتحادیه پولی دریافت نکرده است. دستور پرداخت این اعتبار هم توسط وزارت جهاد کشاورزی و معاون اجرایی رییس جمهور تایید شده؛ اما متاسفانه چند ماه است که این دستور روی میز رییس سازمان برنامه و بودجه مانده است.

 

ترکاشوند تاکید کرد: حذف به موقع مرغ  پایان دوره  به نفع صنعت مرغ کشور و کمک به همه مرغداران است زیرا همه صنعت مرغ در این کشتار به موقع ذینفع هستند.

 

وی با اشاره به استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و کالباس بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو همچنین سازمان استاندارد در سال گذشته عنوان کرد: این موضوع باعث شد کشتار مرغ با مشکل رو به رو شود و یکی از معضلات اصلی ما بعد از اعلام این خبر؛ مشکلی بود که در کشتار مرغ و حذف مرغ   پیدا شد.

 

ترکاشوند تاکید کرد: به دلیل اعلام این بخش نامه از دولت خواستیم با توجه به مشکل در کشتار مرغ؛ خودمان نسبت به حذف مرغ اقدام کنیم و حتی مصوبه قبلی به دنبال ایجاد این بخش نامه تقاضا شد .امیدواریم این مشکل حل شود تا بر اساس برنامه ای که تنظیم می کنیم بتوانیم کشتار مرغ را مدیریت کنیم و تخم مرغ مازاد تولید نشود.