تولید واکسن سرخک و سرخجه در موسسه رازی
تولید واکسن سرخک و سرخجه در موسسه رازی

موسسه رازی: تولید واکسن سرخک و سرخجه در موسسه رازی با تولید ۱۸۸ هزار دز واکسن MR (سرخجه و سرخک) از خروج حدود ۱۱ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورز ایران(اگنا)، رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: این تولید […]

موسسه رازی:

تولید واکسن سرخک و سرخجه در موسسه رازی

با تولید ۱۸۸ هزار دز واکسن MR (سرخجه و سرخک) از خروج حدود ۱۱ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورز ایران(اگنا)، رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: این تولید در نیمه اول سال گذشته تحقق یافته است.
دکتر اشرف محمدی اظهار داشت : با این میزان تولید از خروج حدود ۱۰ میلیون و ۹۵۲ هزار میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.
رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه رازی ادامه داد: سرخک یک بیماری ویروسی مسری است که اغلب در اواخر زمستان و اوایل بهار بروز پیدا می کند و با تب آغاز می شود و تا چند روز ادامه خواهد داشت که به دنبال آن سرفه، آبریزش بینی، قرمزی چشم‌ها و دانه های قرمز بر روی نقاط مختلف پوست مشاهده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ذات‌الریه یکی از عارضه های سرخک است که در مواردی منجر به مرگ می‌شود، خاطرنشان کرد: التهاب مغز یکی دیگر از عوارض محتمل عفونت سرخک است که در مراحل پیشرفته‌تر باعث کاهش هوشیاری و اغما در فرد می شود، همچنین اسهال و عفونت گوش از دیگر عوارض سرخک به شمار می رود، ضمن اینکه این بیماری با سرکوب سیستم ایمنی بدن، کودکان را در معرض ابتلا به بیماری های عفونی از جمله بیماری سل قرار می‌دهد.
دکتر محمدی اضافه کرد: سرخجه نیز یک بیماری ویروسی است که پس از گذشت دوره نهفته ۱۴ تا ۲۱ روزه نشانه های بالینی بصورت بثورات جلدی وتورم غددلنفاوی ظاهر می شوند.
رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه رازی با بیان اینکه در کودکان خردسال بروز نشانه ها ناگهانی است، گفت: از آنجایی که گاهی سرخجه به شکل غیرمشخص وتنها با تورم غدد لنفاوی بروز می کند،گاهی فرد به عنوان یک بیماری خفیف آن را تلقی کرده و به پزشک مراجعه نمی کند.
وی تاکید کرد : ابتلا به بیماری سرخجه، به ویژه در جنین یکی از خطرناک ترین موارد است و در صورت انتقال ویروس از مادر به جنین، عوارضی مانند کری،کوری، عقب‌ماندگی ذهنی و ناهنجاری‌های قلبی بروز می کند که به مجموع این مشکلات سندرم سرخجه مادرزادی می گویند، که البته سرخک و سرخجه با تزریق واکسن MR به راحتی قابل پیشگیری هستند.