گرگان و دشت موفق به دریافت کد IR از سازمان دامپزشکی کشور شد
گرگان و دشت موفق به دریافت کد IR از سازمان دامپزشکی کشور شد

مدیر عامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت: گرگان و دشت موفق به دریافت کد IR از سازمان دامپزشکی کشور شد مدیر عامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت اظهار کرد: برای دریافت کد IR چندین بار از سازمان دامپزشکی استان گلستان و سازمان دامپزشکی کل کشور از کارخانه […]

مدیر عامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت:

گرگان و دشت موفق به دریافت کد IR از سازمان دامپزشکی کشور شد

مدیر عامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت اظهار کرد: برای دریافت کد IR چندین بار از سازمان دامپزشکی استان گلستان و سازمان دامپزشکی کل کشور از کارخانه بازدید و ممیزی کردند و در نهایت با بالاترین نمره این کارخانه را لایق کد IR دانستند.

رضا افتخارالدین در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) در خصوص کارخانه‌ خوراک دام و طیور گرگان و دشت که موفق به دریافت کد IR شد، گفت: این کارخانه در سال ۱۳۷۲ به طور رسمی افتتاح شد و در سال ۱۳۹۶ اولین کارخانه استان گلستان است که موفق به دریافت کد IR شد و تمامی شرایط GMP و نظام HACCP را به طور کامل پیاده سازی کرده‌ است.

وی تاکید کرد: کارخانه گرگان و دشت علاوه بر  نظام‌های فوق  ۵S ، EFQM و BP را اجرایی کرده است و برنامه های استراتژیک میان مدت و بلند مدت را نیز در کارخانه اعمال کرده است.

افتخارالدین درمورد شرایط گرفتن کد IR برای کارخانه‌های تولید خوراک دام و طیور گفت: گرفتن کد IR شرایط بسیار سختی دارد و اشخاصی که در بخش ممیزی فعالیت می‌کنند، دقیق و سخت گیرانه قوانین را اعمال می‌کنند و تا زمانی که آن موانع و مشکلات برطرف نشود و کلیه ظوابط رعایت نگردد، کد IR را صادر نخواهند کرد.

وی ادامه داد: به دلیل وسعت زیاد کارخانه گرگان و دشت، بر طرف کردن نواقص آن دشوار بود، اما با توجه به اصول  GMPو HACCP همه آنها برطرف شد و آموزش های لازم به همکاران و فعالان در این بخش داده شده است.

مدیر عامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت خبر داد: این کارخانه به دلیل فاصله کم استان گلستان با ترکمنستان سالانه ۵ هزار تن خوراک دام و طیور به این کشور  صادرات می‌کند. این درحالی است که  صادرات به ترکمنستان به دلیل منع حمل دلار و عدم انتقال ارز سخت شده و تجار این کشور خودشان در ایران با ریال از کارخانه خرید می‌کنند و به ترکمنستان انتقال می‌دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل اینکه اکثر کشورهای همسایه بجز عراق، افغانستان و ترکمنستان صادر کننده خوراک دام و طیور هستند، نمی‌توان آنها را بازار هدف قرار داد، اما در کنار صادرات به ترکمنستان در پی راهگشایی برای صادرات به افغانستان است.

افتخارالدین تاکید کرد: زنجیره تولید گوشت مرغ گرگان ودشت از زنجیره‌های بزرگ تولید گوشت مرغ در شمال کشور است، که شامل کارخانه خوراک دام و طیور، کشتارگاه صنعتی طیور، واحدهای پرورش مرغ مادر و پرورش مرغ گوشتی، کارخانه داروسازی و کارخانه کولین کلراید است.

مدیر عامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت تاکید کرد: کارخانه گرگان و دشت در حال حاضر یکی از عمده‌ترین صادر کنندگان مرغ منجمد صادراتی به کشور عراق است.

وی گفت: کد IR برای هر کارخانه به صورت جداگانه بوده و برای واحد کشتارگاه صنعتی طیور گلستان در سال‌های گذشته کد IR گرفته شده است و به کشورهای عراق و قطر صادرات انجام می‌شود. به دلیل اینکه خوراک طیور نیز در چرخه تولید مرغ گوشتی است، با صادرات مرغ به کشورهای همسایه ارزش افزوده صادرات شامل حلقه های زنجیره منجمله خوراک طیور نیز می‌شود.

 

کارخانه گرگان و دشت