با عرضه محصولات در بورس کالا به دلالی بخش کشاورزی پایان دهیم
با عرضه محصولات در بورس کالا به دلالی بخش کشاورزی پایان دهیم

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اگر دولت از ظرفیت‌های بورس کالا به خصوص در حوزه کشاورزی بیش از گذشته بهره بگیرد، بدون شک ریشه مشکلات این بخش که ناشی از دلال‌بازی است، از بین می‌رود و کشاورزان به نحوی مطلوب مورد حمایت قرار می‌گیرند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل […]

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اگر دولت از ظرفیت‌های بورس کالا به خصوص در حوزه کشاورزی بیش از گذشته بهره بگیرد، بدون شک ریشه مشکلات این بخش که ناشی از دلال‌بازی است، از بین می‌رود و کشاورزان به نحوی مطلوب مورد حمایت قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از تسنیم ، جلال محمودزاده گفت: در بازار محصولات کشاورزی، واسطه‌گران و دلالان بسیاری فعال هستند که از رسیدن سود واقعی به دست تولیدکنندگان و همچنین کشف واقعی محصولات جلوگیری می‌کنند، از این رو عرضه محصولات کشاورزی در تالار شیشه‌ای بورس کالا و امکان رصد و نظارت معاملات می‌تواند عمده این واسطه‌گری ها را حذف کند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: هر چند در سال‌های اخیر شاهد برخی دخالت‌ها در روند آزاد معاملات بورس کالا آن هم به شکل مقطعی و به‌دلیل شرایط خاص اقتصاد بوده‌ایم و محدودیت‌هایی در این بازار اعمال شده است، اما همچنان شاهد رشد و افزایش حجم معاملات و استقبال تولیدکنندگان از بورس کالا هستیم که این روند باید ادامه یابد.

وی اظهار داشت: متأسفانه با وجود لمس همه مشکلات در بخش کشاورزی و تجربه‌های تلخ گذشته، همچنان شاهد برخی اصرارها بر مبادلات شکل سنتی و غیرشفاف هستیم، اما مسلم است که دولت اگر از ظرفیت‌های بورس کالا به‌خصوص در حوزه کشاورزی بیش از گذشته بهره گیرد، بدون شک ریشه مشکلات این حوزه که ناشی از دلال بازی است، از بین می‌رود و کشاورزان به نحوه‌ای مطلوب مورد حمایت قرار می‌گیرند.

محمودزاده به شعار امسال اشاره کرد و گفت: در سال رونق تولید، اگر همچنان محصولات از کشاورزان به قیمت ارزان خریداری شود و از سوی واسطه‌ها، گران به دست مردم برسد به‌طور یقین نمی‌توان به تحقق این شعار حداقل در بخش کشاورزی امیدوار بود.

نماینده مردم مهاباد در مجلس ادامه داد: رونق تولید با افزایش بنیه مالی کشاورزان و بالا بردن کیفیت محصولات و رونق صادرات محصولات کشاورزی تحقق خواهد یافت که یکی از ابزارهای اصلی برای تحقق این موارد، اعتماد به بازار سرمایه و عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالاست.

به گفته محمودزاده، اگر محصولات کشاورزی در بورس کالا عرضه و معامله شود، قیمت‌های واقعی کشف می‌شود و انگیزه تولید و همچنین سرمایه‌گذاری در این بخش افزایش می‌یابد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس به اهمیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: تجربه نشان داده که مکانیسم عرضه و تقاضا بهترین راهکار برای ایجاد انگیزه در تولید و کوتاه کردن دست واسطه‌هاست که یکی از رسالت‌های بورس کالا نیز تحقق همین اتفاق، یعنی کشف قیمت کالاها در تلاقی عرضه و تقاضاست.

نماینده مردم مهاباد در مجلس در پایان گفت: باید توجه داشت اگر بخواهیم ارائه محصولات کشاورزی در بورس کالا مانند سایر کشورها موفق عمل کند، راه این است که محدودیت غیرمنطقی ایجاد نکنیم تا فعالان بازار براساس واقعیت‌های بازار به مبادله و خرید و فروش بپردازند؛ از طرفی به دلیل شفافیت معاملات بورس کالا، امکان نظارت و تصمیم‌گیری هر چه بهتر برای تنظیم بازار محقق می‌شود و از این رو، عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا به تعادل بازار و قیمت‌ها کمک می‌کند.