جای وزیر باشم استعفا می‌کنم
جای وزیر باشم استعفا می‌کنم

تعیین قیمت پایین گندم دهن‌کجی به وزارت جهاد کشاورزی است; جای وزیر باشم استعفا می‌کنم   رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی با بیان اینکه اعلام نرخ پایین گندم، نشان‌دهنده اقدام ضد تولید ملی دولت است، گفت: تعیین نرخ پایین دهن‌کجی دولت به وزارت جهاد کشاورزی است و اگر جای وزیر بودم استعفا می‌کردم.   به […]

تعیین قیمت پایین گندم دهن‌کجی به وزارت جهاد کشاورزی است;

جای وزیر باشم استعفا می‌کنم

 

رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی با بیان اینکه اعلام نرخ پایین گندم، نشان‌دهنده اقدام ضد تولید ملی دولت است، گفت: تعیین نرخ پایین دهن‌کجی دولت به وزارت جهاد کشاورزی است و اگر جای وزیر بودم استعفا می‌کردم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران ( اگنا ) ; به نقل از فارس، امروز دولت نرخ خرید تضمینی گندم را برای سال آینده ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد، این در حالی است که کشاورزان و کارشناسان انتظار قیمت خیلی بیشتری داشتند. قیمت‌های پیشنهادی کارشناسان و تشکل‌های صنفی ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود.

پیشتر نیز کارشناسان هشدار داده بودند اگر دولت نرخ خرید تضمین را پایین درنظر بگیرد، میزان خرید تضمینی در سال آینده کاهش بیشتری خواهد داشت. همچنان که امسال نیز علی‌رغم تولید بیش از ۱۲ میلیون تن گندم، خرید دولتی از ۸ میلیون تن فراتر نرفت.

در این زمینه گفت‌وگویی با مسعود اسدی رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی انجام دادیم.

* قیمت خرید تضمینی گندم از قیمت جو دامی هم کمتر است

اسدی در پاسخ به این پرسش که آیا قیمتی که امروز دولت اعلام کرده مناسب است یا نه و عواقب آن برای سال آینده چه خواهد بود؟ گفت: قیمتی که امسال دولت برای گندم انتخاب کرده به اندازه‌ای پایین است که از قیمت فعلی جو که به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود هم پایین‌تر است؛ در حال حاضر جو کیلویی ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ تومان به فروش می‌رود.

رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی گفت: دولت با این اقدام خود نشان داد که اعتقادی به تولید ملی ندارد و تنها توجه آن معطوف به واردات است و وزارت بازرگانی تشکیل می‌دهد تا به واسطه آن بیش از آنکه به تولید توجه داشته باشد، واردات انجام دهد.

به گفته وی، این اقدام دولت نشان می‌دهد که بهشت واردات شکل خواهد گرفت، دولت ضد تولید ملی عمل می‌کند و حتی از مجلس هم انتظاری نداریم، چرا که مجلس هم آزمون خود را پس داده است و خود را در اختیار دولت قرار داده است.

اسدی گفت: امنیت غذایی در کشور بسیار مهم است، به ویژه در شرایطی که تحت فشارهای ناجوانمردانه از سوی کشورهای دیگر هستیم، باید تمام همّ و غم دولت و مسئولان به تولید داخل باشد و اصلاً درست نیست که دولت با عملکرد خود صدیق‌ترین افراد را از تولید خارج کند که اصلاً به منافع نظام نیست، دولت با این اقدام خود نشان داد که حد و حصری برای تعدی به حقوق کشاورزان ندارد.

* اگر جای وزیر جهاد کشاورزی بودم استعفا می‌دادم

اسدی در ادامه گفت: تأسف می‌خورم که تشکل‌های نظام صنفی و کشاورزی که در برابر این اقدام دولت سکوت می‌کنند و من اگر به جای وزیر جهاد کشاورزی بودم استعفا می‌دادم.

اسدی این اقدام دولت را دهن‌کجی به وزارت جهاد کشاورزی تعبیر کرد و گفت: در شرایطی که کشور در شرایطی قرار گرفته که مرتب از سوی آمریکا فشار وارد می‌شود و در شرایط تحریم هستیم، بانک مرکزی هم ما را تحریم می‌کنند؛ باید کالاهای ما در داخل تولید بشود، اما دولت کاری می‌کند به جای اینکه کشاورزان گندم خود را به دولت بدهند به دام‌ها می‌دهند. وزیر جهاد کشاورزی نباید اینها را بپذیرد، اما متأسفانه ایشان به تحقیرهای دولت عادت کرده است.

اسدی در پاسخ به اینکه از نظر شما قیمت منطقی چقدر است، گفت: با درنظر گرفتن تورم امسال، قیمت خرید تضمینی گندم باید ۲ هزار و ۷۵۰ تا ۲ هزار و ۷۷۰ تومان باشد و این حق قانونی وشرعی کشاورزان است.

رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی در پاسخ به این سؤال که نرخ پایین خرید تضمینی چه عواقبی برای کشاورزان کشور می‌تواند داشته باشد، گفت: اتفاقی که امسال برای دولت و کشاورزان افتاد، سال آینده سخت‌تر از این خواهد بود؛ امسال به رغم اینکه تولید گندم ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن بود، اما خرید دولتی از ۸ میلیون تن فراتر نرفت و کشاورزان گندم‌های خود را به دام دادند، و به دولت ندادند.

وی در ادامه هشدار داد که اگر مجلس چنین روندی را ادامه دهد، مطمئن باشند که ۹۰ درصد آنها تنها چند ماهی مهمان مجلس هستند و کشاورزان آرایش این مجلسی‌ها را در دور بعد به هم خواهند زد.