خوداتکایی در تولید واکسن تب سه روزه / از پروتکل های بیماری لکه سفید در کشور رعایت شده
خوداتکایی در تولید واکسن تب سه روزه / از پروتکل های بیماری لکه سفید در کشور رعایت شده

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از تولید واکسن بیماری تب سه روزه در کشور طی سال آینده خبر داد و گفت: سال آینده علاوه بر تأمین نیاز داخل، قادر به صادرات این واکسن به کشورهای همسایه هستیم. رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از تولید واکسن بیماری تب سه روزه در کشور طی سال آینده خبر داد و […]

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از تولید واکسن بیماری تب سه روزه در کشور طی سال آینده خبر داد و گفت: سال آینده علاوه بر تأمین نیاز داخل، قادر به صادرات این واکسن به کشورهای همسایه هستیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، از تولید واکسن بیماری تب سه روزه در کشور طی سال آینده خبر داد و گفت: سال آینده علاوه بر تأمین نیاز داخل، قادر به صادرات این واکسن به کشورهای همسایه هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، علی‌صفر ماکنعلی در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع بیماری تب سه روزه در کشور اظهار داشت: این بیماری توسط حشرات منتقل می شود و مختص جاهایی است که از نظر بهداشتی در سطح پایین تری قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه قبلا واکسن این بیماری از کشور ژاپن وارد می شد، گفت: امسال بنا بر محدودیت هایی که وجود داشت، موفق نشدیم این واکسن را به موقع وارد کشور کنیم و در نهایت نیز واردات آن از کشور ترکیه انجام شد که در حال حاضر نیز واکسن‌های وارد شده از ترکیه در استان ها استفاده می شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: در حال حاضر نیز، فصل این بیماری تمام شده و بیماری در کانون ها فروکش کرده است.

ماکنعلی با اشاره به اینکه تولید واکسن بیماری تب سه روزه در کشور نهایی شده، گفت: سال آینده واکسن تولید داخل وارد بازار می شود و ما علاوه بر تأمین نیاز داخل، قادر خواهیم بود به کشورهای همسایه نیز صادرات داشته باشیم.

از گسترش لکه سفید نگران نیستیم؛ پروتکل ها رعایت شده

ماکنعلی در پاسخ به خبرنگار اگنا در خصوص اجاره و پرورش آرتمیا در برخی مزارع پرورشی میگو که بدلیل بیماری لکه سفید تعطیل شده اند گفت: بر اساس پروتکل کنترل بیماری لکه سفید اجازه چنین فعالیتی را نداده ایم و بر اساس رصد سازمان دامپزشکی چنین اتفاقی رخ نداده است.

رییس سازمان دامپزشکی افزود: اگر در این زمینه مصداق و یا مدارکی دارید که از این پروتکل عبور کرده اند، گزارش دهید که بر اسا شرح وظایف سازمان برخورد خواهیم نمود.

وی تنها دغدغه ی موجود در این زمینه را وادرات برخی داروها بصورت چمدانی به کشور و استفاده در برخی مزارع است که اجازه ی فیلتر شدن و رصد توسط سازمان دامپزشکی روی آن وجود ندارد.

کاهش ۵۷ درصدی ابتلا به تب کریمه کنگو

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور، گفت: بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع این بیماری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۷ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بخش دیگری از سخنان خود درباره پلمب کلینیک های دامپزشکی از سوی شهرداری تهران نیز اضافه کرد: در جلسه ای که با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس قبل داشتیم، مقرر شد شهرداری از وزارت بهداشت استعلام کند که آیا این کلینیک ها مشابه کلینیک های درمانی انسانی، سلامت محور هستند یا خیر که متأسفانه واحد حقوقی وزارت بهداشت این کلینیک ها را سلامت محور تلقی نکرد.

وی با اشاره به اینکه این اقدام واحد حقوقی وزارت بهداشت نوعی کج سلیقگی به شمار می آید، گفت: در حال پیگیری هستیم که با شهردار تهران جلسه ای برگزار و این موضوع را بررسی کنیم، چراکه فعالیت این کلینیک ها کاملا تخصصی و سلامت محور است.

ماکنعلی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر عرضه دام زنده در یکی از سایت‌های فضای مجازی، تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده حدود یک ماه است که عرضه دام زنده و سگ و گربه در یکی از سایت‌های فضای مجازی ممنوع شده است.

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه قرنطینه، پروتکل های بهداشتی واردات گوشت قرمز و فرآورده های خام دامی به روز رسانی شده است، اضافه کرد: پروتکل های واردات، صادرات و ترانزیت به ۵ کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان بلاروس به روز رسانی شده و حدود۴۰ هزارتن  شیر و فرآورده های لبنی به این کشورها با اولویت روسیه صادر شده است.