• شماره خبر : 57772
 • تاریخ انتشار : 1 آذر 1399
 • پرینت این صفحه
 • وخیم شدن اپیدمی آنفلوانزای پرندگان در روسیه و قزاقستان

  میلیون ها پرنده در روسیه و قزاقستان پس از شیوع چندیدن موردآنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) در هفته های گذشته از بین رفته اند.با ورود اپیدمی به مناطق جدید ، میلیون ها پرنده دیگر در معرض خطر هستند.

  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روسیه و قزاقستان ۲۰۲۰

  میلیون ها پرنده در روسیه و قزاقستان پس از شیوع چندیدن مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) در هفته های گذشته از بین رفته اند.با ورود اپیدمی به مناطق جدید ، میلیون ها پرنده دیگر در معرض خطر هستند.

  به گزارش بخش بین المللی پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنابع غذایی ایران (اگنا) به نقل از نشریه پولتری ورلد؛ یک عضو پارلمان قزاقستان، در کنفرانس مطبوعاتی اخیر اعلام داشت: قزاقستان ۱٫۲ میلیون پرنده را در ۳ واحد مرغداری صنعتی از دست داده است.

  وی افزود که اگر پرورش در حیاط خانه های روستایی نیز در نظر گرفته شود این رقم حتی بیشتر خواهد بود.

  رئیس اتحادیه مرغداران قزاقستان نیز تخمین زده است که در مجموع، مزارع مرغداری قزاقستان ۴۶ میلیون پرنده را در خود جای داده است. تاکنون ویروس در درجه اول مزارع تخم مرغ را درگیر کرده است.

  وی اضافه کرد: با پایین آمدن میانگین دما در مناطق آسیب دیده به زیر صفر، آنفلوانزای پرندگان در این دما از بین خواهد رفت و انتظار می رود شیوع ویروس در ماه آینده کاهش یابد۰

  مطبوعات محلی گزارش دادند که شیوع  آنفلوانزای پرندگان باعث کمبود تخم مرغ در نورسلطان پایتخت این کشور شده است، اگرچه مقامات دولتی این گفته را تأیید نکرده اند.

  سیستم ردیابی جدید

  اپیدمی اخیر آنفلوانزای پرندگان ممکن است عواقبی برای سیستم دامپزشکی کشور نیز داشته باشد. نخست وزیر قزاقستان، در جلسه اخیر دولت گفت: «برخی از شیوع ها شکاف زیادی را در عملکرد ارگانهای دارای قدرت نشان داد.»

  وزیر کشاورزی این کشور نیز در همان جلسه دولت گفت: وزارت کشاورزی از دولت خواسته است ۳ میلیارد تنگه قزاقی (معادل ۷  میلیون دلار آمریکا) برای اجرای یک سیستم ردیابی الکترونیکی در سراسر کشور اختصاص دهد.

  وی گفت: این سیستم می تواند خساراتی که کشاورزان قزاقستانی به دلیل بیماری کرونا  متحمل شده اند را جبران نماید.

  در سیبری ، آنفلوانزای پرندگان مانند آتش سوزی گسترش می یابد

  در سال ۲۰۲۰ ، اپیدمی آنفلوانزای پرندگان باعث کشته شدن ۱٫۵ میلیون پرنده در روسیه شد. در حال حاضر ، این بیماری در سیبری در حال شیوع است  و مزارع صنعتی و حیاط خانه های روستایی را تحت تأثیر قرار داده است.

  اگرچه بیشتر شیوع ها هنوز در سیبری گزارش می شودف اما این بیماری به قسمت اروپایی روسیه نیز گسترش یافته است. مقامات دولتی گزارش دادند که شیوع در استان کوسترومسکایا بیش از ۱۴۰۰۰ پرنده را کشته و منجر به کشتار مابقی ۲۸۳۰۰۰ حیوان گله شده است.

  برخی از فعالان بازار ابراز نگرانی کردند که ادامه شیوع آنفلوانزای پرندگان می تواند بر رشد صادرات طیور روسیه تأثیر بگذارد که پیش بینی می شود امسال حداقل رشدی دو رقمی داشته باشد.

  ترجمه: محمد مسعودی


  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of