علت اصلی بازگشت سیب‌زمینی‌ها وجود خاک در محصول و ناخالصی در خاک بود
علت اصلی بازگشت سیب‌زمینی‌ها وجود خاک در محصول و ناخالصی در خاک بود

مسعود گیل‌آبادی رییس انجمن تولیدکنندگان سم در نشست خبری امروز که به مناسبت هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی برگزار شد، گفت: حمایت از تولید، نشان دادن قدرت بخش تولید و ارتباط مستقیم کشاورزان با تولیدکننده به‌منظور تأمین امنیت غذایی از اهداف اصلی نمایشگاه است.

رییس انجمن تولیدکنندگان سم:

علت اصلی بازگشت سیب‌زمینی‌ها وجود خاک در محصول و ناخالصی در خاک بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، مسعود گیل‌آبادی رییس انجمن تولیدکنندگان سم در نشست خبری امروز که به مناسبت هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی برگزار شد، گفت: حمایت از تولید، نشان دادن قدرت بخش تولید و ارتباط مستقیم کشاورزان با تولیدکننده به‌منظور تأمین امنیت غذایی از اهداف اصلی نمایشگاه است.

او ادامه داد: با توجه به رانت‌های واردات سموم و کودهای شیمیایی ناشی از تخصیص ارز ترجیحی، در ۲ سال قبل نرخ ارز به نیما تغییر یافت که همین امر موجب شد هجمه‌های زیادی برای مقابله با تولید به راه بیفتد.

گیل‌آبادی گفت: در چند روز اخیر مسئله بازگشت محصولات کشاورزی به کشور سروصداهای زیادی به پا کرد، درحالی‌که این اطمینان را به مردم می‌دهیم که غذای مصرفی سالم است.

این مقام مسئول با تأکید بر مبارزه به‌موقع با آفات گفت: اگر کشاورزان سموم مورد نیاز را به‌موقع تأمین و تدارک نکنند، محصولات کشاورزی ۳۰ تا ۴۰ درصد دچار خسارت می‌شود.

او ضریب مصرف سموم در کشور را کمتر از اروپا اعلام کرد و گفت: البته مصرف سموم را نمی‌توان نادیده گرفت و از آن به‌عنوان آفت‌کش باید استفاده کرد.

رییس انجمن تولیدکنندگان سم، سم تولیدی را مطابق با استاندارد فائو خواند و گفت: هر سمی که وارد کشور می‌شود، ابتدا باید به ثبت برسد، هرچند دوره ثبت چند سال طول می‌کشد، اما به ثبت می‌رسد. همچنین سموم وارداتی به ثبت رسیده است.

او درباره مشکل سموم تقلبی گفت: مراجع ذی‌صلاح باید برخورد جدی با تقلب داشته باشند، چراکه با تغییر نرخ ارز، قیمت سموم افزایش چشمگیری داشته که این امر جاذبه‌های زیادی برای تقلب ایجاد کرده است.

گیل‌آبادی درباره علل بازگشت فلفل دلمه‌ صادراتی گفت: با توجه به آنکه ۴ نوع سم مصرفی در روسیه ریجستر نشده است، بی‌توجهی در اطلاع‌رسانی‌ها منجر به بازگشت شده است.

او وجود خاک در محصول و ناخالصی در خاک را علت اصلی بازگشت سیب‌زمینی اعلام کرد و گفت: شپشک توت کیوی منجر به بازگشت محصول شد که این امر نشان می‌دهد مبارزه به‌درستی انجام نشده است.

رییس انجمن تولیدکنندگان سم ادامه داد: با توجه به تنوع خاک در کشور، در مزارع مختلف باید آنالیز صورت گیرد و همواره اطلاع‌رسانی مناسب باید انجام شود.

او با تأکید بر توجه به دوره کارنت گفت: کشاورزان باید به دوره کارنت روی بطری سموم توجه کند، به‌طوری‌که اگر قرار است ۱۰ روز بعد محصول برداشت شود، نباید سم با دوره کارنت بالاتر خریداری شود.

گیل‌آبادی با تأکید بر این موضوع که ۹۰ درصد ماده مؤثره سموم دنیا در چین و هند تولید می‌شود، گفت: اگر سموم وارداتی و داخلی طبق ضوابط باشد، در تمام جای دنیا می‌توان استفاده کرد.

به گفته او، سم‌محصولی استراتژیک و تخصصی است که اگر به‌موقع استفاده نشود، مبارزه با آفات معنا نخواهد داشت.

۲ تا ۳ درصد کود مصرفی وارداتی است

در ادامه فرهادی رییس انجمن تولیدکنندگان کود‌های کشاورزی گفت: در ۲سال گذشته قیمت کود ۵ برابر افزایش یافت که مصرف به علت افزایش بی‌رویه کاهش یافته است.

او گفت: برخی افراد عنوان می‌کنند که اگر واردات کود انجام نشود، امنیت غذایی به خطر می‌افتد، درحالی‌که طبق آمار گمرک کمتر از ۲ تا ۳ درصد کود مصرفی طی ۴ تا ۵ سال اخیر وارد شده است.

فرهادی درباره عرضه کود‌های زیرپله‌ای گفت: آمریکا کشوری است که داروی سرطان به ما نمی‌دهد، پس چطور امکان دارد که به ما کود دهد؛ بنابراین کود‌های داخلی در بسته‌بندی به اسم اسپانیا و آمریکا عرضه می‌شود.

به گفته او، عرضه کود‌های بدون شناسنامه و زیرپله‌ای به تولیدکننده آزار می‌دهد.

رییس انجمن تولیدکنندگان کود‌های کشاورزی گفت: آفت‌کش‌ها همانند دارو هستند که اگر به‌درستی استفاده نشود، می‌تواند به ابزار خطرناک تبدیل شود.

گفتنی است، هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی ۱۴ تا ۱۷ دی‌ماه در بوستان گفتگو برگزار می‌شود.