آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد
آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد

اخبار استان ها : آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد عملیات احداث نخستین بوستان کشاورزی شهری کشور در فضایی به وسعت ۲۳ هکتار در مشهد آغاز شده است که در فاز اول آن دو هکتار آن زیر کشت رفته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از تسنیم،ز با توجه به […]

اخبار استان ها :

آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد

عملیات احداث نخستین بوستان کشاورزی شهری کشور در فضایی به وسعت ۲۳ هکتار در مشهد آغاز شده است که در فاز اول آن دو هکتار آن زیر کشت رفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از تسنیم،ز با توجه به افزایش روز افزون جمعیت شهرها و تقاضا برای تأمین خوراک و مسکن در جوامع شهری مدیران و برنامه ریزان شهری در کشورهای مختلف دنیا به دنبال راهکارهای نوین در راستای حل بحران های شهری هستند. یکی از رویکردهای موجود، کشاورزی شهری به منظور تأمین بخشی از تقاضای مواد غذایی و افزایش ارتباط با گیاهان در شهرها می باشد. در همین رابطه بر اساس آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال‌های اخیر به‌طور میانگین حدود ۱۵ درصد از محصولات کشاورزی جهان در مناطق شهری تولید شده‌اند و مزارع شهری توانسته‌اند پاسخگوی نیاز حدود ۷۰۰ میلیون نفر از شهرنشینان (معادل یک‌چهارم کل جمعیت شهرنشینان در جهان) باشند.

علاوه بر این، کشاورزی شهری دارای مزایای متعددی است که از جمله این مزایا می توان به ایجاد اشتغال و کسب درآمد، دسترسی غیرتجاری به مواد غذایی برای اقشار کم درآمد، تامین غذا برای بازارهای شهری و تولید کنندگان محصولات غذایی، کاهش آلودگی های زیست محیطی شهری و بهبود کیفیت زندگی ساکنین، بازاستفاده از آب مصرفی و زباله های شهری برای تامین آب و کود مصرفی مزرعه شهری، ایجاد فرصت هایی برای مشارکت شهروندان از بکارگیری مزرعه شهری در ابعاد گسترده تر فضاهای شهری، سازگارشدن شهرها در برابر تغییرات اقلیمی با کاهش آسیب پذیری شهروندان خصوصا اقشار ضعیف جامعه و غیره اشاره کرد. این مزایا سبب شده کشاورزی شهری در کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا، انگلیس، آلمان، کوبا و سایر کشورها مدنظر واقع شود.

** آغاز به کار نخستین بوستان کشاورزی شهری در مشهد

 در ایران نیز کشاورزی شهری توسط مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفته است و نخستین بوستان کشاورزی در مشهد در سطح سه هکتار در فاز اول آغاز شده است. این پروژه به صورت پارک ۲۳ هکتاری کشاورزی شهری در نظر گرفته شده است که در مسیر چهل بازه حدفاصل دانشجو تا سیدرضی اجرا و با مشارکت شهرداری مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شده است و قرار است تمامی محصولات تولید در فاز آزمایشی کشت در این بوستان، بین خانوار‌های مشارکت کننده در این طرح آزمایشی توزیع می‌شود.

در این باره علی اکبر انتظام مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد می گوید: از ابتدای سال جاری و با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، کشت انواع محصولات کشاورزی به صورت آزمایشی توسط شهروندان و با نظارت دانشگاه آغاز شد و در نیمه اول سال کاشت محصولاتی نظیر فلفل، خربزه، هندوانه، ذرت وگوجه فرنگی در عرصه‌ای به وسعت حدود ۲هکتار صورت گرفت.

به گفته وی بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته نیز از ابتدای پاییز، کاشت انواع محصولات کشاورزی پاییزی نظیر گندم، جو، هویج، زردک، شلغم، پیاز، تره، یونجه، و پیازچه نیز با همکاری ۵۰ خانواده مشهدی، شورای اجتماعی محلات منطقه۱۱ و نظارت دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شده است.

انتظام با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته در امسال، بیش از ۱۰ تن انواع محصولات کشاورزی از این بوستان برداشت خواهد شد، می گوید: محصولات کشاورزی تولید شده در کشت پارک، با رعایت تمامی اصول کشاورزی و به صورت سالم تولید می‌شوند و در صورت موفقیت این طرح آزمایشی، کاشت محصولات کشاورزی در این بوستان، از سال آینده گسترش پیدا خواهد کرد.

**ظرفیت تأمین بخشی عمده ای جمعیت ۲۰ میلیونی مشهد با کشاورزی شهری

 آغاز فعالیت اولین بوستان کشاورزی شهری در مشهد از آنجا حائز اهمیت است که بر اساس طرح جامع شهر مشهد، سرانه فضای سبز اجتماعی باید به ۱۱٫۸ متر مربع برسد که در حال حاضر این سرانه ۴٫۶ متر مربع است. برای افزایش هر متر سرانه فضای سبز باید ۳۰۰ هکتار فضای سبز اجتماعی در مشهد ایجاد شود که برای رسیدن به رقم مدنظر طرح جامع، باید بیش از ۲۱۰۰ هکتار فضای سبز اجتماعی در سطح شهر مشهد ایجاد شود و این ظرفیت بسیار مناسبی برای تولید غذا در شهر و متنعم شدن از مزایای متعدد آن است و همچنین با توجه به اینکه مشهد بلحاظ جمعیتی دومین کلانشهر کشور (بیش از سه میلیون نفر) محسوب می شود و به ماهیت زیارتی گردشگری این شهر بیش از ۱۷ میلیون زائر سالانه را پذیرا می باشد، ارتقای کشاورزی شهری در این شهر می تواند بخشی از نیازهای غذایی بیش از ۲۰ میلیون جمعیت ثابت و غیرثابت (زائران) سالانه این شهر را تأمین نماید و الگو و نمونه مناسبی برای توسعه کشاورزی شهری برای سایر شهرهای کشور باشد.