کاهش شاخص قیمت جهانی گندم با تداوم اُفت قیمتی در سال جدید
کاهش شاخص قیمت جهانی گندم با تداوم اُفت قیمتی در سال جدید

روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران: کاهش شاخص قیمت جهانی گندم با تداوم اُفت قیمتی در سال جدید شاخص قیمت جهانی گندم در هفته گذشته با ۲ درصد کاهش به ۲۸۱ دلار رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، از روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران از نشست پایش بازار کالاهای اساسی در روز سه‌شنبه، شاخص […]

روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

کاهش شاخص قیمت جهانی گندم با تداوم اُفت قیمتی در سال جدید

شاخص قیمت جهانی گندم در هفته گذشته با ۲ درصد کاهش به ۲۸۱ دلار رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)، از روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران از نشست پایش بازار کالاهای اساسی در روز سه‌شنبه، شاخص قیمت گندم که در هفته گذشته ۲۸۶ بود با ۲ درصد اُفت به ۲۸۱ رسید.

بالاترین شاخص جهانی قیمت گندم طی یکسال گذشته به ۳۰۸ رسیده بود که در هفته منتهی به ۱۵ ژانویه با تداوم اُفت قیمتی در سال جدید انواع گندم کشورها کاهشی شد تا در نتیجه شاخص نیز با ۲ درصد نسبت به هفته گذشته کمتر شود.

بر این اساس، گندم روسیه به ۳۳۲ دلار در هرتن و گندم B  آلمان به ۳۲۱ دلار در هر تن رسید. قیمت گندم سترالیا، اتحادیه اروپا(رومانی) و فرانسه نیز با نرخ ۳۰۷، ۳۲۷ و ۳۱۲ دلار در هر تن در بازار بین‌المللی کاهش قیمت را تجربه کردند.

در بخش تولید، بازار جهانی این محصول در شاهد کاهش تولید ۲ میلیون تنی بود. تجارت ۶۰۰ هزار تن گندم از مبدا آرژانتین و اتحادیه اروپا و اکراین از مهمترین رویدادهای بازرگانی گندم در سطح بین‌الملل در این هفته رقم خورد.

بر خلاف کاهش تولید گندم در جهان، میزان مصرف به بیش از ۷۸۷ میلیون تن در دنیا رسیده است که ۹ میلیون تن بیشتر از تولید این محصول است.