صادرات هزار میلیارد تومانی دومین صادر کننده بزرگ بادمجان
صادرات هزار میلیارد تومانی دومین صادر کننده بزرگ بادمجان
صادرات بادمجان تازه یا سردکرده ایران در سال گذشته با رشدی 25 درصدی روبرو بوده است. ایران سال گذشته هزار میلیارد تومان بادمجان به 22 کشور دنیا صادر کرده است.

ایران محصول خود را به بازار ۲۲ کشور جهان عرضه کرد:

صادرات هزار میلیارد تومانی دومین صادر کننده بزرگ بادمجان

صادرات بادمجان تازه یا سردکرده ایران در سال گذشته با رشدی ۲۵ درصدی روبرو بوده است. ایران سال گذشته هزار میلیارد تومان بادمجان به ۲۲ کشور دنیا صادر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از ایانا؛ بادمجان یکی از سبزیجاتی است که سهم زیادی در سطح زیر کشت اختصاص یافته در فضای گلخانه‌ای و فضای بازار اراضی کشاورزی کشورمان دارد.

به‌طوری که مجموع تولید بادمجان سراسر دنیا به حدود ۵۷ میلیون تن می‌رسد. چین با ۵۸ درصد ( ۲۹ میلیون تن ) و هند با ۱۲ میلیون تن رتبه‌های اول و دوم تولید دنیا را در این محصول در اختیار دارند.

ایران نیز با تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن از این محصول در رتبه سوم تولید جهانی آن قرار دارد، همچنین کشورمان پس از اسپانیا دومین صادر کننده بزرگ بادمجان در جهان به شمار می‌رود.

جزئیات صادرات بادمجان در دوسال اخیر

براساس آمار گمرک در سال گذشته ۱۷۲ هزار و ۳۸۶ تن و ۸۸۶ کیلوگرم بادمجان تازه یا سردکرده به ارزش ۹۳۴ میلیارد و ۷۶ میلیون و ۶۴۶ هزار تومان یا ۳۲ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۲۱۱ دلار از کشور صادر شده است.

این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۶۵ هزار و ۸۷۶ تن و ۶۸۲ کیلوگرم بادمجان تازه یا سرد کرده به ارزش ۷۴۷ میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان یا ۳۱ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۹۷۶ دلار صادر شده بود.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هر کیلوگرم بادمجان با قیمتی حدودا ۱۹ سنت به دیگر کشورها ارسال شده، اما به لحاظ ارزش تومانی هر کیلوگرم بادمجان در سال ۱۴۰۰ با قیمت چهار هزار و ۵۰۰ تومان و در سال گذشته با قیمت هر کیلوگرم پنج هزار و ۴۰۰ تومان صادر شده است.

رشد ۲۵ درصدی صادرات

این آمار نشان می‌دهد که صادرات بادمجان تازه یا سردکرده طی بازه زمانی یک ساله به لحاظ وزنی با رشد چهار درصدی و به لحاظ ارزش تومانی با رشد ۲۵ درصدی و از نظر ارزش دلاری با رشد سه درصدی روبه‌رو بوده است.

ارمنستان، ازبکستان، استونی، افغانستان، امارات، انگلیس، اوکراین، بلاروس، تاجیکستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، سوریه، عراق، عمان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، کویت، گرجستان و لبنان در سال گذشته ۲۲ مقصد صادرات بادمجان ایران بوده‌اند که در این بین عراق بزرگترین واردکننده بادمجان ایرانی محسوب می‌شود.