انتقاد به استفاده دستوری از نژاد آرین / دولت به چه حقی از جیب تولیدکننده امنیت جامعه رابه خطر می اندازد
انتقاد به استفاده دستوری از نژاد آرین / دولت به چه حقی از جیب تولیدکننده امنیت جامعه رابه خطر می اندازد
سید مهدی میر سلیمی گفت:در سالهای اخیر یک چالشی دامن‌گیر مرغ مادر کشور شده بنام استفاده دستوری از نژاد آرین در سیستم پرورش مرغ گوشتی که وقتی علت آن را از مراجع دولتی جویا شدم پاسخ داده شد که بدلیل امنیت ملی است.

سید مهدی میر سلیمی گفت:در سالهای اخیر یک چالشی دامن‌گیر مرغ مادر کشور شده بنام استفاده دستوری از نژاد آرین در سیستم پرورش مرغ گوشتی که وقتی علت آن را از مراجع دولتی جویا شدم پاسخ داده شد که بدلیل امنیت ملی است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران (اگنا)؛ در حاشیه مراسم هشتمین همایش مرغ مادر گوشتی، دکتر سید مهدی میر سلیمی از پیشکسوتان صنعت مرغ مادر کشور که از سالهای اولیه دهه ۶۰ و ۷۰ بعنوان کارشناس علمی واحد مرغ لاین بابلکنار نژاد آرین فعال بود گفت: در سالهای اخیر یک چالشی دامن‌گیر مرغ مادر کشور شده بنام استفاده دستوری از نژاد آرین در سیستم پرورش مرغ گوشتی که وقتی علت آن را از مراجع دولتی جویا شدم پاسخ داده شد که بدلیل امنیت ملی است.

وی افزود: هنوز هم متوجه نشدم که موضوع چیست، مسأله امنیت غذایی یک مسأله مهم برای کشور هست. جوجه ریزی دستوری مرغ آرین امروزه به معظل بزرگی در کشور تبدیل شده که امنیت غذایی مملکت را به خطر انداخته است. این در حالی است که از سالهای اولیه خودم مسولیت در این سیستم داشته ام .

میر سلیمی اضافه کرد : الزام به جوجه ریزی آرین بعنوان پیش زمینه جوجه ریزی آتی نژاد راس در مزارع مرغ مادر یکی از دستور های امنیت ملی بود که با پیگیری های مکرر که اینجانب داشتم نامه ای مبنی بر دستور در این زمینه را به من نشان دادند.

 

این دانش آموخته دامپزشکی کشور گفت: از حدود اواسط سال ۷۰ مشکلات آرین در ایران مشخص شد و تخم مرغ های تولیدی گرد و کروی شدند و سر و ته تخم مرغ مشخص نبود و این امر و مسایل دیگر باعث شد عملا نژاد آرین از چرخه تولید مرغ گوشتی کشور حذف شود و مسوولین امر حدود ۲۵ سال این نژاد را بدلیل رها کردن به حال خود به محاق بردند و پس از ۲۵ سال مسئولین به فکر احیا آن افتادند.

 

تولیدکننده پیشکسوت مرغ مادر کشور افزود: اولین سوال مسئولینی که ایده احیای این نژاد را دارند باید از خود میپرسیدند که چه مشکلی در توسعه این نژاد وجود داشته است که این نژاد در آن زمان قدرت رقابت خود را از دست داد و چرا این توسعه در ۳ دهه گذشته متوقف شد. سوالی که برای من پیش آمد این بود که چرا هیچکدام از کسانی که سالیان سال در این زمینه کار کرده بودند و اطلاعات کاربردی زیادی داشتند دعوت به همکاری نشدند. باید اعلام کنیم که راندمان نژاد آرین حدود ۳۰ درصد از نژادهای مطرح دنیا پایین تر است. نژاد های لاین موجود در دنیا برای هر نژاد حداقل ۱۶ لاین با بیشتر را دارند در حالی که در ایران فقط ۴ لاین آرین داریم، نه واریانس های ژنتیکی آن را به درستی بررسی کرده اند که ببینند بعد از این همه سال آیا این لاینها دارای میزان واریانس لازم برای اصلاح نژاد هستند یا نه ویا دارای مقاومت لازم در مقابل بیماری ها و مسایل ژنتیکی دیگر را دارا می باشند.

 

وی افزود: چیزی که آقایان سیاست گذار متوجه نمی شوند این است که کسب و کار دستوری نیست، مخصوصا در جایی که با مرغ زنده سر و کار داریم. هم اکنون سیاستگذاران نه آمار درستی از تولید مرغ آرین دارند و نه اطلاعاتی، از طرفی اخلاق را هم باخته اند. اگر از جامعه ای اخلاق رخت برببندد نمی توان مردم را با نصیحت اصلاح کرد.

این استاد سابق دانشگاه گفت: بدون مطالعه و رعایت موازین اخلاقی، تولیدکنندگان را مجبور به استفاده دستوری از نژاد آرین نمودند. به چه حقی از جیب تولیدکننده خرج می‌کنید و امنیت غذایی مردم را از بین می بریید. به چه حقی بدون مطالعه دستور به استفاده از گله لاینی را دادید که ۵۰ درصد مادرهای تولیدی آن در فارم اینجانب مستقر در ارتفاع بالا از بین رفته است، چرا باعث شدیدمملکت از نژادهای برتر دنیا که دارای بهره وری بهتر و صرفه جویی در کشور می شد محروم شود. اعتقاد دارم سرچشمه تمامی این ها صرفا بی اخلاقی است.

 

میرسلیمی افزود: وقتی کمبود مرغ مادر و جوجه یکروزه وجود دارد دستور به واردات می دهند ولی تنها دلیل آن عدم داشتن آمارهای لازم توسط تصمیم گیران سطح کلان کشور است و اینکه با واقعیات پرورش مرغ در کشور آشنا نیستند. حال باید بپرسم کسانی که این تصمیم را گرفتند آیا شب براحتی سر بربالین می گذارند؟

 

وی در انتها یاد آور شد: وقتی در سالهای اولیه دهه ۷۰ شمسی یکی از اساتید برجسته دنیا را از کانادا به ایران دعوت نمودم پس از بازدید از پتانسیلهای تولید در ایران، در کنفرانسی در کشورش اعلام داشته بود که اگر دیر بجنبیم مرغهای ایرانی بازار کانادا را قبضه خواهند کرد، ولی اکنون در کجای راه ایستاده ایم. در صورتی که صنعت مرغداری را رها کنند تا راه خود را برود، اگرچه زیر ساخت های ما فرسوده است ولی می توانیم به کشورهای همسایه به راحتی مرغ صادر کنیم و بازارهای این مناطق را جذب کنیم. چرا دولت جلوی صادرات مرغ را می‌گیرد؟ متاسفانه در همه ی زمینه ها اخلاق را از دست داده ایم و نمی دانم به کجا خواهیم رفت.