تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز با طرح تولید قراردادی محقق می‌شود
تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز با طرح تولید قراردادی محقق می‌شود
دست‌اندرکاران حوزه دام براین باورند که با اجرای طرح تولید قراردادی و تکمیل زنجیره تولید، خودکفایی گوشت قرمز محقق می‌شود.
رئیس شورای تامین‌کنندگان دام:

تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز با طرح تولید قراردادی محقق می‌شود

دست‌اندرکاران حوزه دام براین باورند که با اجرای طرح تولید قراردادی و تکمیل زنجیره تولید، خودکفایی گوشت قرمز محقق می‌شود.

 

با ابلاغ طرح تولید قراردادی گوشت قرمز و فروش مدت‌دار نهاد‌ه‌های دامی برای حمایت از دامداران حوزه دام سبک از سوی معاونت امور تولیدات دامی، این طرح توسط شرکت پشتیبانی امور دام در دستور کار قرار دارد و دستورالعمل مربوطه جهت اجرا به تمام استان‌ها نیز ابلاغ شده است که با اجرای این طرح‌ها تلاش می‌شود برخی از مشکلات تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات دامی مرتفع شود.

بنابر آمار سالانه یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور مورد استفاده قرار می گیرد که ۹۰۰ هزار تن از این میزان در داخل تولید و مابقی از طریق واردات تامین می شود که وزارت جهاد با اجرای سیاست طرح تولید قراردادی بدنبال خودکفایی گوشت و عدم وابستگی به آن سوی مرزها در تامین گوشت مورد نیاز است.

در همین رابطه علیرضا پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد گفت: با توجه به برنامه ریزی مناسب در راستای تولید قراردادی گوشت انتظار می رود که کمبود ۱۰ تا ۱۵ درصدی عرضه از طریق تولید داخل به سرعت جبران شود.

پیمان پاک می گوید: براساس آمار در سنوات گذشته، سالانه ۱۰۰ هزار تن کمبود گوشت داخل از طریق واردات تامین می شد که امسال به سبب شرایط تولید دام در سال قبل به ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزارتن رسیده است که بنابر اقدامات صورت گرفته پشتیبانی امور دام پیش بینی می شود که تا پایان سال تولید به حد مورد نیاز می رسد به طوریکه در آینده دیگر نیازی به واردات در حوزه گوشت قرمز نخواهیم داشت.

اخیرا محمدعلی نیکخبت وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با عشایر قرار داد تولید گوشت خواهیم بست، گفت: حدود ۲۰۰ هزار تن جو به عشایر خواهیم داد تا از تولید و گله های مولد حمایت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی می گوید: ضرورت دارد طرح جهش تولید در دیمزارها در حوزه گوشت قرمز هم اجرایی شود تا در مدت ۲سال به خودکفایی دست پیدا کنیم.

در همین رابطه احمدی  سرپرست سازمان امور عشایر گفت: در این طرح قرار است شرکت پشتیبانی امور دام کشور نهاده مدت دار حداقل ۱۲۰ روزه به دامدار بدهد و آنها دام خود را به قیمت مصوب به سازمان بفروشند.

او گفت: در این طرح ۱۲۰ هزار تن نهاده داده می‌شود و در مقابل یک میلیون راس دام پروار‌بندی خواهد شد.

طرح تولید قراردادی گوشت قرمز به خوبی در حال پیشروی است

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: اجرای تولید قراردادی و انجام تعهدات  دامداران و وزارت جهاد منجر به خروجی مساعد تولید گوشت قرمز خواهد شد.

به گفته او، هم اکنون برنامه خوبی در راستای تولید گوشت قرمز توسط سازمان عشایر و بخش خصوصی در حال انجام است تا حجم گوساله وارداتی در چارچوب تولید قراردادی انجام شود.

پوریان ادامه داد: تولید گوشت قرمز وارداتی مستلزم تعهد ۲ طرف در پروسه زمانی مشخص است، براین اساس وزارت جهاد در یک زمان مقرر نهاده دامی با قیمت مشخص را باید در اختیار تولیدکننده قرار دهد و در مقابل دامداران بند مورد توافق در تحویل گوشت را انجام دهند.

رئیس شورای تامین کنندگان دام با بیان اینکه طرح تولید قراردادی به خوبی پیش می رود، افزود: در حال حاضر شرایط در کشور به گونه ای است که با این قراردادها می توان بخشی از تولید را حمایت کرد، چنانچه این امر با کم و کاستی هایی از سوی وزارت جهاد روبرو شود، تولید قراردادی یک طرح ناقص در می آید.

او با بیان اینکه طرح تولید قراردادی یکی از راهکارهای خودکفایی گوشت قرمز است، گفت:  تولید قراردادی با سازمان امور عشایر در بخش دام سبک در حال انجام است و همواره این طرح بخش کوچکی از دام سنگین را در بر می گیرد که باید تعمیم داده شود تا خودکفایی محقق شود چراکه مزیت های بالایی در بخش دامداری داریم که عدم استفاده بهینه از آن، ظلم به تولیدکنندگان این بخش است.

پوریان تولید سالانه گوشت قرمز را ۹۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: بنابر آمار سالانه یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور مصرف می شود که امکان توسعه آن وجود دارد، همانگونه که در سنوات قبل هم تولید در فصول مختلف صعودی و نزولی بوده است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با توسعه طرح تولید قراردادی، بدلیل حجم بالای گوشت و ایجاد رقابت شاهد تنوع قیمت در بازار خواهیم بود.

تولید قراردادی یکی از سیاست های رسیدن به خودکفایی گوشت قرمز و کاهش قیمت تمام شده محسوب می شود که انتظار می رود زیرساخت های آن بدرستی مهیا شود تا بتوان از مزیت این صنعت استفاده کرد چراکه در سنوات گذشته بخشی از صنعت دچار آسیب شده است.

طرح تولید قراردادی مستلزم اصلاح وضعیت بازار

آقای افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: زمانی طرح تولید قراردادی گوشت قرمز امکان پذیر است که مردم توان خرید داشته باشند. در شرایطی که قیمت هرکیلو گوشت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است، این امکان وجود ندارد.

به گفته او، با توجه به هزینه تولید بالا، اولین راهکار در طرح تولید قراردادی اصلاح وضعیت بازار است که براین اساس عرضه تولید گوشت قرمز در سبدکالابرگ الکترونیک در راستای افزایش قدرت خرید اقتصادی مردم یک ضرورت محسوب می شود.

صدردادرس با بیان اینکه تولید قراردادی با مسائل و مشکلاتی روبروست، گفت: موانع سدراه تولید قراردادی، پیاده سازی و اجرای این طرح را با مشکلاتی روبرو کرده است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دام اولین مسئله تولیدقراردادی است، افزود: زمانیکه به دامدار اعلام می شود ۴ تا ۵ ماه بعد قیمت خرید با نظر مسئول دولتی هر استان مشخص می شود، بدیهی است که دامدار پای کار نمی آید چراکه مسئول دولتی برحسب دستور دولت قیمت گذاری می کند، درحالیکه قیمت دستوری جوابگو نیست.

این مقام مسئول گفت: مسئله دیگر در طرح قراردادی بحث شیوه تامین نهاده دامی است که براین اساس نهاده با قیمت مصوب و بصورت مدت دار باید در اختیار دامداران قرار گیرد و از طرفی نحوه تامین وثایق امری مهم است.

در طرح تولید قراردادی گوشت قرمز، ۴۰ هزار تن به تولید گوشت کشور اضافه شود  با یک اقدام دیگر خودکفایی در دسترس خواهد بود و بازار با ثباتی را در گوشت قرمز خواهیم داشت.