۳۵۰همت پروژه صنایع تبدیلی کشاورزی در حال اجراست
۳۵۰همت پروژه صنایع تبدیلی کشاورزی در حال اجراست
هم اکنون 350هزار میلیارد تومان پروژه در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در کشور در حال اجراست.

نشست خبری رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی صبح امروز در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی ایران در این نشست دکتر کریم ذوالفقاری رئیس مرکز به مزیت های مهم تغییر کشاورزی سنتی و معیشتی به مدرن اشاره کرد و گفت: هر جا صحبت ار کشاورزی مدرن میشود، بحث مکانیزاسیون نیز مطرح است که از نظر من نیاز به توجه ۴ بخش دارد؛ وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، منابع بانکی و توجه رسانه ها.

وی افزود: در حال حار بالغ بر ۱۵ هزار و ۶۰۰ واحد صنایع غذایی و تبدیلی در بخش کشاورزی فعال است. این رقم تا پیش از دولت سیزدهم ۱۳ هزار واحد بود که با ظرفیت جذب ماده خام ۷۵ میلیون تن در کشور فعالیت میکرد اما در پایان سال ۱۴۰۲، تعداد واحدها با ۲۰ درصد افزایش به ۱۵ هزار و ۶۰۰ واحد و ظرفیت جذب ماده خام به ۱۲۵ میلیون تن افزایش یافته است. ضمن آنکه شاغلان این حوزه نیز از ۱۷۷ هزار نفر سال ۱۳۹۹، به ۲۶۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۲ رسیده است.

ذوالفقای به صادرات محصولات صنایع تبدیلی و غذایی کشور نیز اشاره کرد و میزان آن را تا پایان سال گذشته بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۴ میلیون و ۴۲۳ هزار دلار برآورد کرد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به پروژه های در دست اجرای صنایع تبدیلی و تکمیلی پرداخت و گفت: بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پروژه در این بخش در حال اجراست که بالای ۹۰ درصد آن از سرمایه های بخش خصوصی تامین مالی شده است.

وی ضمن گلایه از بانکهای غیرتخصصی در عدم تامین منابع مورد نیاز صنایع تبدیلی کشاورزی گفت: از ۱۵ درصدی که طبق قانون قرار بود به این بخش اختصاص یابد، تنها ۴ درصد آن محق شده است. این در حالی است که صنایع تبدیلی سوپاپ اطمینان بخش کشاورزی است و امنیت غذایی کشور را ضمانت میکند.

ذوالفقای افزود: در همین زمینه برای سال جاری نیاز به ۵ هزار میلیارد تومان منابع داریم که با بانک کشاورزی برای تامین آن با نرخ ۲۳ درصد توافق کردیم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به کمبود ماشین آلات کشاورزی از جمله تراکتور و کمباین در کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۷۰ هزار کشاورز در نوبت ثبت نامی خود برای دریافت تراکتور هستند. این درحالی است که ظرفیت تولید این محصول در کشور تنها ۳۵ هزار دستگاه است و طی دو سال اخیر فقط ۵۰ هزار دستگاه از آن وارد بازار شده است.

ذوالفقاری ادامه داد: هم اکنون بالغ بر ۵۵ درصد تراکتورها معادل ۳۰۰هزار دستگاه و ۶۰درصد کمباین های کشور معادل ۲۰هزار دستگاه فرسوده هستند و باید از رده خارج شوند. در مجموع نیاز سالانه ما به تراکتور سالانه ۵۰ هزار دستگاه است.

وی با اشاره به اهمیت ورود کمباین‌ و تراکتورهای جدید به مزارع گفت: حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن گندم، ۳ میلیون تن جو و حدود ۳ تا ۴ میلیون نیز دانه‌های روغنی توسط کمباین غلات برداشت می‌شوند. یک درصد کاهش افت و ریزش از کمباین‌ها یعنی اضافه شدن ۲۰۰ هزار تن به میزان تولید. از طرفی تراکتورهای فرسوده میزان سوخت بیشتری مصرف می‌کنند که همین موضوع کشاورزان را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزان در گرفتن سوخت ماشین‌های کشاورزی با مشکلات بسیاری روبه رو هستند، گفت: پیگیر این هستیم که همانطور که مثلا موتور سیکلت‌ها کارت سوخت دارند و تکلیف سوخت آنها در ماه مشخص است تکلیف سوخت ماشین‌های کشاورزی هم مشخص شود.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که همیشه در صدور کارت سوخت عنوان می‌شد این بود که تراکتورها و کمباین‌ها پلاک ندارند ولی باید بگوییم که بیش از ۹۸ درصد تراکتورها و بیش از ۹۰ درصدی کمباین‌ها در حال حاضر دارای پلاک هستند.

وی در پایان پیگیری اجرای پایلوت جایگزینی ۶۰ دستگاه کمباین غلات در ۵ استان، تامین و تحویل ۸۰۰ دستگاه کمباین غلات به صورت تسهیلات، کاشت انواع محصولات پاییزه به صورت مکانیزه با بکارگیری ۷۰ هزار دستگاه کارنده و ورود ۱۲ فناوری نوین در مکانیزاسیون زراعی، باغی، دام و طیور را از جمله اقدامات مرکز توسعه کانیزاسیون در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد.