به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) ، شهرام موحدی مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با حضور در دفتر خبرگزاری ذاکرنیوز در اصفهان از این دفتر بازدید کرد و به سؤالات خبرنگاران ذاکرنیوز پاسخ داد. مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در این بازدید پیرامون وظایف سازمان دامپزشکی، تخصیص نیافتن اعتبار در طرح تحول سلامت به این […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) ، شهرام موحدی مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با حضور در دفتر خبرگزاری ذاکرنیوز در اصفهان از این دفتر بازدید کرد و به سؤالات خبرنگاران ذاکرنیوز پاسخ داد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در این بازدید پیرامون وظایف سازمان دامپزشکی، تخصیص نیافتن اعتبار در طرح تحول سلامت به این سازمان، بیماری‌های مشترک انسان و دام و نظارت بر فرآورده‌های دامی گفت‌وگو کرد.

در ادامه متن بخش دوم گفت‌وگوی ذاکرنیوز را با شهرام موحدی می‌خوانید:

ذاکرنیوز: یکی از وظایف جدید دامپزشکی که در سال ۸۷ به این سازمان محول شده نظارت بر ذبح شرعی است، در این راستا چه تعداد ناظر شرعی در استان وجود دارد؟

شهرام موحدی: دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در اداره کل دامپزشکی استان این وظیفه را به عهده دارد و در حال حاضر نیز بیشترین تعداد ناظران ذبح شرعی کشور به تعداد ۸۰ نفر در استان اصفهان حضور دارند.

ذاکرنیوز: آیا در کشورهای واردکننده گوشت همچون برزیل، ناظران ذبح شرعی حضور دارند؟

شهرام موحدی: سازمان دامپزشکی ایران یکی از سخت‌گیرانه‌ترین سازمان‌های دامپزشکی در کشورهای دنیا برای واردات گوشت است، ابتدا کشور موردنظر را از نظر بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و غیره رصد می‌کنیم پس از تائید، اجازه واردات گوشت را می‌دهیم سپس ناظران ما وارد کشور مبدأ می‌شوند و کشتارگاه‌های آنان را چک می‌کنند و اجازه کشتار می‌دهند و دوباره بازرسی می‌کنند، بنابراین هم ناظران بهداشتی و هم ناظران ذبح شرعی بر این موضوع نظارت می‌کنند.

ذاکرنیوز: آیا شایعه استفاده از هورمون در مرغ صحت دارد؟

شهرام موحدی: استفاده از هورمون در مرغ به‌هیچ وجه صحت ندارد و شایعه‌ای بیش نیست، در همین راستا یکی از مشکلات ما اصحاب رسانه و جراید هستند، متأسفانه افرادی که در مقابل دوربین قرار می‌گیرند به هر سؤالی که از آنان پرسیده می‌شود حتی اگر از آن اطلاعی و تخصصی نداشته باشند به آن جواب می‌دهند.

در حوزه بهداشت فرآورده‌های خام دامی تنها کسانی که تخصص دانشگاهی در این راستا دارند دامپزشکان هستند، اظهارنظر برخی از متخصصین حوزه‌های غیر از دامپزشکی سبب عواقب جبران‌ناپذیری می‌شود که شاید تا سال‌ها نتوان آن را از اذهان مردم پاک کرد، از طرفی هم‌صدا و سیما نباید این اجازه را بدهد که این افراد در حوزه‌های غیرتخصصی خودشان صحبت کنند.

چرا صداوسیما به شخصی که دامپزشک نیست اجازه می‌دهد چنین صحبت کند و بگوید که من توصیه می‌کنم که شیر را ۲۰ دقیقه بجوشانید، این کار دقیقاً مثل این بوده که یک مرغ کاملاً سوخته بخورید.

استفاده از هورمون در مرغ به ۲ دلیل صحت ندارد، یکی اینکه این هورمون مقرون به‌صرفه نیست و دیگر اینکه هورمون رشد را باید هر ۴ روز یک‌بار تزریق کنند که این موضوع امکان‌پذیر نیست و هزینه بسیار بالائی دارد.

برخی افراد مدعی هستند که ما خودمان در مر‌غداری‌ها دیده‌ایم که این هورمون را به مرغ می‌زنند، در جواب این افراد باید گفت که این واکسن بوده که به مرغ تزریق می‌شود نه هورمون رشد، متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم این تفاوت را قائل شویم، در همین راستا پوستری با نام توهم مصرف هورمون در مرغ چاپ کرده‌ایم.

شیر وقتی پاستوریزه می‌شود که در کارخانه بین ۷۲ تا ۷۵ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه حرارت ببیند یعنی شیر هنوز به‌جوش نیامده است و بعد مصرف می‌کنیم، بنابراین شیری که به جوش آمد را باید یک‌بار هم بزنیم و بعد زیر آن را خاموش کنیم، همین قدر کافی است.

شیر یک ساختاری پروتئینی برای جذب شدن به بدن دارد که باید این ساختار حفظ شود تا از طریق روده جذب بدن شود وقتی شیر را ۲۰ دقیقه می‌جوشانید در حقیقت این ساختار را از بین برده‌اید و ۵۰ تا ۶۰ درصد کلسیم موجود در شیر که هدف از خوردن شیر همین کلسیم است به ظرف شیر می‌چسبد.

ذاکرنیوز: مکمل‌های رشد مثل مواد پروتئینی و آنچه که فرآیند چرخه رشد مرغ را کوتاه‌تر کند تا مقرون به‌صرفه شود، آیا در جوجه‌ریزی از این مکمل‌ها استفاده می‌شود؟

شهرام موحدی: خیر

ذاکرنیوز: حتی برخی از مردم معتقدند که کتف و بال مرغ را نخورید چون که در این قسمت بیشتر تزریق شده و مواد بیشتری وجود دارد.

شهرام موحدی: به‌هر حال پاک کردن چیزی که در ذهن مردم است بسیار سخت است، جوجه‌ای که در یک فضای مستعد از جمله بهترین غذا، رطوبت، اکسیژن، گازکربنیک، نور، ویتامین، مواد معدنی و غیره بزرگ می‌شود با مرغ روستایی که از ته سفره مردم غذا می‌خورد در رشد متفاوت هستند، مرغ روستایی در زمستان در هوای سرد زندگی می‌کند، این‌ها همه در روند رشد مرغ تأثیرگذار هستند از طرفی هم‌نژاد مرغ روستایی نیز فرق می‌کند.

در گذشته مردم در خانه‌های‌شان گاو داشتند و این گاوها هر ۱۰ روز تنها ۵ کیلوگرم شیر می‌داد، اکنون گاوها در دامداری‌ها روزانه ۶۰ کیلوگرم شیر می‌دهند آیا باید بگوییم به این گاوها نیز هورمون می‌زنند، شاید بچه‌های ما کمبود داشته باشند ولی بدون شک دام‌ها هیچ کمبودی ندارند.

ذاکرنیوز: شایعه‌ دیگر در این راستا مربوط به کشتار مرغ با دستگاه است، آیا این موضوع صحت دارد؟

شهرام موحدی: این موضوع نیز شایعه‌ای بیش نیست، تک تک مرغ‌ها روبه قبله، با بسم‌الله و نام خدا توسط ذابحی که آموزش دیده شده ذبح می‌شود، بعد از بریدن سر مرغ، این مرغ وارد یک چرخه‌ای می‌شود که تاب می‌خورد و به پوست گردن آویزان است و سپس سر مرغ به یک حلقه دو شاخه‌ای برخورد می‌کند و پوست گردن جدا می‌شود.

متأسفانه صداوسیما تنها از همین قسمتی که پوست گردن توسط این حلقه جدا می‌شود فیلم می‌گیرد و قسمت سربریدن مرغ را پخش نمی‌کنند و مردم تصور می‌کنند مرغ با دستگاه کشتار می‌شود.

ذاکرنیوز: اکنون وضعیت سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی در دامپزشکی به چه صورت است؟

شهرام موحدی: در حال حاضر با ۱۷ کشتارگاه فعال در طیور مشکلی در این راستا نداریم هرچند که با فضای ایده‌آل فاصله داریم اما در حوزه کشتارگاه دام دچار مشکل هستیم و نیاز به تأسیس کشتارگاه‌های صنعتی داریم، احداث کشتارگاه درگذشته به عهده شهرداری‌ها بود و وظیفه آن با دامپزشکی نیست.

اگر در این کشتارگاه‌ها مشکلی وجود داشته باشد به آن‌ها تذکر می‌دهیم و امیدوار هستیم که آن‌ها نیز برطرف کنند، باید کشتارگاه‌های نیمه‌صنعتی و سنتی به‌تدریج به کشتارگاه‌های صنعتی تبدیل شوند، بدون در نظر گرفتن زمین احداث یک کشتارگاه بالغ‌بر ۲۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

در حال حاضر ۵ کشتارگاه صنعتی در استان وجود دارد، در تمام کشتارگاه‌های صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی، ناظران بهداشتی و ذبح شرعی دامپزشکی حضور دارند.

اکنون شهرداری‌ها هم توان ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را برای احداث کشتارگاه صنعتی ندارند بنابراین باید فضای لازم را برای بخش خصوصی در این راستا فراهم کنیم تا این حجم عظیم سرمایه‌گذاری برای آن‌ها نیز بازتاب داشته باشد، تاکنون مجوز احداث ۲ کشتارگاه را صادر کرده‌ایم و یک کشتارگاه نیز در گلپایگان تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

ذاکرنیوز: آیا مشکل کمبود خودروی عملیاتی و نیروی انسانی دامپزشکی استان اصفهان به‌زودی برطرف می‌شود؟

شهرام موحدی: در مورد نیروی انسانی با مساعدتی که امسال انجام شد از آن حالت بحران خارج شدیم، در مورد خودروی عملیاتی نیز باید گفت حوزه دامپزشکی جاده‌های آسفالته نیست مناطق روستایی و جاده‌های صعب‌العبور نیاز به خودروهای عملیاتی و شاسی بلند دارد البته منظور ما شاسی بلندهای آن‌چنانی نیست بلکه حتی مزدا ۲ کابین نیز تا حدی جوابگوی نیاز ما است.

ذاکرنیوز: آیا از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های دامپزشکی در این حوزه استفاده می‌شود؟

شهرام موحدی: بدون شک فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های دامپزشکی بسیار بیشتر از ظرفیت بازار کار آن است، متولیان امر باید تعداد پذیرش رشته‌های دامپزشکی را به‌شدت کاهش دهند، در همین راستا کل نیروهای دولتی دامپزشکی استان در حدود ۳۴۰ نفر شامل دکتری، ارشد، لیسانس، فوق‌دیپلم و دیپلم است که درصد بالائی از این تعداد دکتر دامپزشک هستند.

ذاکرنیوز: در مجلس نهم موضوع الحاق سازمان دامپزشکی به وزارت بهداشت مطرح شد، اکنون این موضوع در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

شهرام موحدی: بنده نیز در حد شنیده‌ها فقط شنیده‌ام اینکه الحاق بشود یا نشود و اینکه به صلاح دامپزشکی است یا نیست سازمان دامپزشکی کل کشور باید نظر بدهد ما تنها تبعیت می‌کنیم.

دامپزشکی استان اصفهان به‌شدت به سمت افزایش نظارت‌ها و بهداشت محصولات خام برمی‌دارد، در همین راستا برخی از فعالیت‌های ما در استان برای نخستین بار است که در کشور اجرا می‌‌شود، بسته‌بندی مرغ از جمله این موارد است.

ذاکرنیوز: از اقدامات جدید دامپزشکی استان اصفهان بفرمایید.

شهرام موحدی: بر روی بسته‌بندی مرغ‌ها یک کدرهگیری و بارکدی قرار داده می‌شود و زمانی که خریدار این کد رهگیری را پیامک کند اطلاعات این مرغ از جمله اینکه در کدام مرغداری، شهرستان، کشتارگاه و در چه تاریخی کشتار شده است به خریدار اعلام می‌شود و در حقیقت ردیابی می‌شود.

برچسب موجود بر روی گوشت در قصابی‌ها یک فرآیند ۲ ساله در پشت آن است، اینکه این گوشت بره است یا بز، در کدام کشتارگاه و در چه تاریخی کشتار شده و کیفیت آن چگونه است از جمله اطلاعات داده شده بر روی این برچسب است.

برخی افراد این موضوع را از به‌دلیل عدم آگاهی به حوزه بهداشت نسبت می‌دهند، از این موضوع شاید کمی دلخور شویم ولی ناراحت نیستیم چون اصل آن کاری است که انجام می‌دهیم.

ذاکرنیوز: در هایپر مارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ با توجه به اینکه سطح اقبال زندگی به این فضاها حرکت می‌کند اینکه یکی از تبلیغات‌شان مربوط به این است که گوشت گرمی که ارائه می‌کنند تا امشب بوده و به یک زمانی که برسد قیمت را می‌شکنند، آیا این موضوع واقعاً وجود دارد یا یک سری قصور در این راستا اتفاق می‌افتد؟

شهرام موحدی: شاید این تخلف صورت بگیرد ولی این‌طور نیز نیست، این افت قیمت‌ها مربوط به بیزینس بازار و دلایل مختلف دیگر از جمله کاهش مصرف برق و غیره است، ما مدعی نیستم که پاک هستیم ولی در حد امکان نظارت می‌کنیم.

در همین راستا دامپزشکی استان یک جنگ تمام عیار داشت، فروشگاه‌های بزرگ، سیتی‌سنتر، بازرهای کوثر و غیره را مجبور کردیم که باید از یک دکتر دامپزشک استفاده کنند اکنون نیمی از بازارهای کوثر ناظر بهداشتی دارند.

ذاکرنیوز: آیا دامپزشکی پیرامون عسل تقلبی متولی امر است؟

شهرام موحدی: حوزه نظارت بر عسل، ملی بوده و آن‌چنان که باید باشد نیست زیرا در این راستا ۳ ارگان دامپزشکی، استاندارد و سازمان غذا و دارو هم متولی هستند و هم متولی نیستند و خیلی نیز به تعامل نرسیده‌اند.

هر کدام از این ارگان‌ها به نوبه خود متولی موضوع نظارت بر عسل هستند، متأسفانه این چندگانگی سبب ایجاد خلأهایی شده که سودجویان از آن استفاده می‌کنند، بدون شک عسل تقلبی کار زنبوردار نیست، زنبوردار عسل طبیعی به مردم می‌دهد.

برای رفع این مشکل باید یک سری نشست‌های جامع میان این ۳ ارگان برگزار شود تا خلأها برطرف و نظارت‌ها افزایش پیدا کند، در این راستا یک سری موضوعات پیچیده نیز وجود دارد، عسل در فروشگاه‌ها و لبنیاتی‌ها مصرف می‌شود که این مکان جایگاهی برای ورود دامپزشکی نیست و با سازمان غذا و دارو است.