• شماره خبر : 54393
 • تاریخ انتشار : 6 شهریور 1399
 • پرینت این صفحه
 • مصوبات کمیته ملی راهبردی بهداشت و تولیدات دامی در زمینه توزیع نهاده‌ها برای مرغداری‌ها، دامداری‌ها و کارخانجات خوراک

  کمیته ملی راهبردی بهداشت و تولید دام امروز پنج شنبه تصمیمات جدید و مهمی را در خصوص ساماندهی نظام توزیع نهاده‌ها برای واحدهای مرغداری، دامداری و کارخانجات خوراک دام و طیور اتخاذ کرد.

  کمیته ملی راهبردی بهداشت و تولید دام امروز پنج شنبه تصمیمات جدید و مهمی را در خصوص ساماندهی نظام توزیع نهاده‌ها برای واحدهای مرغداری، دامداری و کارخانجات خوراک دام و طیور اتخاذ کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران(اگنا)، ظهر امروز پنجشنبه ۶ شهریور ۹۹ خورشیدی کمیته ملی راهبردی بهداشت و تولید دام به ریاست دکتر علی‌صفر ماکنعلی رئیس کمیته ملی راهبردی در محل سازمان دامپزشکی کشور و با حضور سایر اعضای این کمیته تشکیل جلسه داد و پس از بحث و بررسی در خصوص توزیع نهاده‌های کشاورزی مورد نیاز مرغداری‌ها، دامداری‌ها و کارخانجات خوراک، تصمیمات مهمی به شرح ذیل را اتخاذ کرد:


  الف – بنابراین گزارش، پس از بحث و بررسی کارشناسی فراوان در مورد نحوه توزیع نهاده‌ها که خود در ۲ محور جداگانه «شیوه خروج از گمرکات» و همچنین «خروج از کارخانجات» به مقاصد فوق صورت گرفت، مقرر شد تا در زمینه خروج از گمرکات، کالا صرفا بر اساس اطلاعات «سامانه جامع کشاورزی» به مقاصدی که دارای شناسنه “یکتا” کشاورزی هستند، ارسال شود و از آنجا که تمام مرغداری‌ها دارای شناسه یکتا هستند؛ دامداری‌های فاقد شناسه یکتا نیز باید برای اخذ این شناسه به اتحادیه‌های دامداران یا شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها مراجعه کنند.


  ب – در مورد خوراک دام خروجی از کارخانجات نیز مقرر شد تا کنترل میزان ورودی و خروجی کارخانجات بر اساس فرمول جیره‌ای که معاونت بهبود امور تولیدات دامی ارائه می‌دهد باشد و ملاک تحویل محموله‌های بعدی نیز تایید تخلیه‌ای باشد که از طریق سامانه جامع کشاورزی به “بازارگاه” اعلام و تایید می‌شود.


  ج – در خصوص تامین نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری گوشتی، تحویل نهاده ها از ابتدای مهرماه سال جاری بر اساس میزان آمار تایید تخلیه کشتارگاه‌های طبور خواهد بود که اطلاعات آن از طریق سامانه “سماصط” به بازارگاه اعلام و بر این اساس سهمیه نهاده مورد نظر در سامانه بازارگاه در اختیار مرغدار قرار خواهد گرفت.


  د – سهمیه بندی کارخانجات نیز بر اساس سوابق فعالیت کارخانه در سال ۱۳۹۷ تعیین و توزیع انجام می‌شود.


  و- همچنین بر اساس مصوبات جلسه کمیته ملی راهبردی بهداشت و تولید دام، سهمیه‌بندی برای دامداری‌ها نیز به این صورت انجام می‌شود که نهاده‌های مورد نیاز این واحدها بر اساس تعداد دام موجود از منابع اطلاعاتی دام‌های پلاک‌گذاری شده در سامانه مرکز اصلاح نژاد سهمیه‌بندی و تحویل دامپروران خواهد شد.


  ی – در این جلسه در خصوص خروجی کارخانجات روغن‌کشی ( کنجاله) و فول‌فَت ( که تامین کننده سویای فرآوری شده به روش اکسترودر مرطوب بوده و دارای تأثیر فراوان در حل مشکلات تغذیه‌ای طیور است) مقرر گردید توسط کمیته‌ای متشکل از معاونت بهبود تولیدات دامی و سازمان دامپزشکی کشور ظرف هفته آینده بررسی و تصمیم‌گیری مناسب نهایی در خصوص آن صورت گیرد.

  برپایه این گزارش، در زمینه نحوه استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی نیز که با حضور نماینده این بانک در کمیته ملی راهبردی بهداشت و تولید دام مقرر گردید تا کمیته‌ای شامل نمایندگان سازمان دامپزشکی، وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی تشکیل و بر اساس رتبه‌بندی شرکت واردکننده دارو و بر اساس اولویت کالایی بانک کشاورزی، تسهیلات مورد نیاز را با شرایط مناسب در نظر بگیرد.

  این خبر به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی درج گردیده است.


  1
  دیدگاه بگذارید

  avatar
    عضویت  
  Notify of
  Farzan Soleimani
  Guest

  سلام. اهداف کمیته راهبردی بسیار عالی است. ولی بنظر میرسد، موراد مهم دیگری نیز باید در تخصیص نهاده های دامی مد نطر گرفته شود. _ در تعیین اختصاص نهاده ها به کارخانجات : ۱ _ در محاسبه ورودی نهادهای دامی، در نتیجه خروجی محصول نهایی فاکتور ها یی مانند / وضعیت فیزیکی دستگاه‌های تولید، اینکه آیا عمر مفید آنان به اتمام رسیده یا خیر. _ آیا دستگاه ها از استاندارد هایی در حد مطلوب برخوردار هستند یا خیر. ۲ _ کارخانجات موظف شوند تا فرمول نویسان خود را بطور رسمی به ادارات کل معرفی نمایند، ( برخی از صاحبان این… Read more »