آبخوان‌داری مناسب ترین روش استفاده بهینه از سیلاب‌های فصلی است
آبخوان‌داری مناسب ترین روش استفاده بهینه از سیلاب‌های فصلی است
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد پخش سیلاب بر آبخوان امامزاده جعفر گچساران با متوسط 10 بار آبگیری در هر سال تهدید سیلاب را به فرصت تامین آب مورد نیاز برای کشاورزی دشت امامزاه جعفر تبدیل کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:

آبخوان‌داری مناسب ترین روش استفاده بهینه از سیلاب‌های فصلی است

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد پخش سیلاب بر آبخوان امامزاده جعفر گچساران با متوسط ۱۰ بار آبگیری در هر سال تهدید سیلاب را به فرصت تامین آب مورد نیاز برای کشاورزی دشت امامزاه جعفر تبدیل کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛ به نقل از ایانا نصرت اله حیدرپور با بیان اینکه ذخیره‌سازی آب در دشت‌های آبرفتی با استفاده از پخش سیلاب نه‌تنها گامی مؤثر در جهت استفاده بهینه از نزولات جوی برای جبران افت ناشی از بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از خسارت سیل بوده، بلکه تدبیری مفید برای مشکل خشکسالی و کاهش آثار زیان‌بار آن می‌باشد.

 

وی افزود: عملیات آبخوانداری امامزاده جعفر گچساران بر دو رودخـانه فصـلی تنـگ شـیخ خواجه و گرگـده با مساحت هزار هکتـار اجرا شد، که این عملیات سالانه باعث افزایش حدود ۱۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی و جلوگیری از ورود ۴۰ هزار تن رسوب به رودخانه زهره می‌شود و به طور متوسط باعث افزایش پنج متری تراز سطح ایستابی چاه های متاثر از این عملیات شده است.

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: عملیات آبخوانداری مناسب ترین روش استفاده بهینه از سیلاب های فصلی بوده و اثرات قابل‌توجهی بر پوشش گیاهی منطقه گذاشته است که ایجاد ۲۰۰ هکتار جنگل متراکم در منطقه گرم و خشک سبب ایجاد میکرو اقلیم مناسبی در این منطقه گردید و فضای مناسبی را برای بوم گردی و نقش تاثیرگذار این ایستگاه بر استغالزایی فراهم کرده است.

 

گفتنی است دشت امامزاده جعفر گچساران به‌عنوان یکی از دشت های معرف کشاورزی استان است که به دلیل وجود آبرفت های درشت دانه دارای خاک حاصل خیز بوده و محصولات مختلف به میزان ۱۷۰۰ هکتار کشت می گردد که تنها منبع تامین آب این اراضی چاه هایی است (۱۳۰ حلقه چاه) که در اعماق زیاد (بیش از ۱۰۰ متر) احداث شده و سالانه حدود ۱۵ میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی را مصرف می کنند